Çocuklardaki gizli tehlike: Kolesterol

Pek çok ebeveyn kolesterolün çocukları için ne anlama geldiğinden haberdar değil. Oysa yüksek kolesterol düzeyleri kalp ve damar hastalıklarının en önde gelen nedeni ve yapılan araştırmalar bu hastalıkların kökeninin çocukluk çağına uzandığını gösteriyor

10 Ağustos 2017, Perşembe 12:20
A A
Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seza Baykan, çocuklarda kolesterol tedavisi ve yapılması gerekenleri anlattı:

KÖTÜ BESLENME DE KOLESTEROL NEDENİ

Hazır gıda tüketimi ve yanlış beslenme alışkanlıkları sonucu dramatik bir şekilde artan çocukluk çağı obezitesi, erişkin yaşlardaki kalp damar hastalıkları riskindeki artışı da beraberinde getirir. Kolesterol yüksekliği ile ilgili sorunların ortaya çıkmasının uzun yıllar alması, aradaki ilişkinin kurulmasını güçleştirir. Çocukların kolesterol düzeylerini bilmek, özellikle ailede yüksek kolesterol ve kalp damar hastalığı öyküsü var ise mutlaka gereklidir.

KOLESTEROL NEDİR?

Kolesterol karaciğerimiz tarafından üretilen ve vücudumuzda hücre zarları ve bazı hormonların yapımında kullanılan bir maddedir. İnsan vücudu ancak ihtiyacı olduğu kadar kolesterol üretir. Fazlası dışarıdan gıdalar yolu ile alınır. Kolesterol damarlarımızda ihtiyaç duyulan bölgelere lipoprotein adı verilen bir protein aracılığıyla taşınır.

İYİ HUYLUSU VE KÖTÜ HUYLUSU VAR

İki çeşit lipoprotein mevcuttur. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL-ya da kötü huylu kolesterol) fazlalığı damar sertliğine ve damar duvarına oturan kolesterol plakları nedeniyle damarlarımızda daralmaya yol açar. Damar sertliği hipertansiyona neden olurken damarlarımızdaki daralma kanın akışını bozarak pıhtı oluşmasına ve sonucunda da kalp krizi ve felçlere yol açar. Yüksek yoğunluklu kolesterol ise (HDL-ya da iyi huylu kolesterol) damarlarımıza yerleşen kötü huylu kolesterolü, metabolize edilerek vücuttan atılması için karaciğere taşıyarak dolaşımdan uzaklaştırır.

YÜKSEK KOLESTEROLÜN SEBEPLERİ NELER?

Yüksek kolesterolün başlıca 3 nedeni vardır.

Kalıtım: Ailede kolesterolü yüksek kişilerin bulunması
Beslenme: Doymuş ve trans yağlardan zengin beslenme alışkanlığı
Obezite: Yaş normallerinin üzerinde bir kiloya sahip olmak

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN NELER YAPMALI?

- Meyve, sebze ve tam tahıllardan zengin beslenilmeli.

- Protein için yağsız et, derisi alınmış kanatlı hayvan etleri, balık, baklagiller tüketilmeli.

- Yağsız veya az yağlı süt ürünleri tüketilmeli.

- Margarin kullanılmamalı, zeytinyağı kullanılmalı.

- Şeker ilaveli yiyecek ve içecekten kaçınılmalı.

- Yürüyüş, koşu, bisiklete binmek, yüzmek başta olmak üzere çocuklar günde en az 1 saat fiziksel aktivite yapılmalı. Egzersiz HDL düzeyleri artırılmalı.

- Kolesterol düzeyleri >129 mg/dl olan çocuklar kolesterol düşürmeye yönelik diyete alınmalı ve fiziksel aktivitelerini artırıcı spor programlarına teşvik edilmeli, 3-6 ay sonra tekrar kolesterol düzeyleri ölçülmeli.

- Tüm bu önlemlere rağmen çocuğunuzun kolesterol ölçümleri kritik düzeylerin altına inmiyorsa 10 yaş ve üzeri çocuklarda ilaç tedavisi gerekebilir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;