'Çocuklarım olmadan asla'

Arzu Kaya'nın İranlı eşinden iki çocuğu oldu. Tefeciler kocayı tehdit edince aile Tayland'a kaçtı. Boşanan genç kadın çocuklarını almak istedi. Ama baba çocukları İran'a kaçırdı. Anne 'Yavrularımı istiyorum' diye tüm kapıları çalıyor ama...

24 Ağustos 2014, Pazar 14:31
A A

GERÇEĞİ SONRA GÖRDÜ

Arzu Kaya 2001 yılında Türkiye’de İran asıllı Hakan Karaağaçlı ile evlendi. Çiftin iki çocuğu oldu; şimdi 10 yaşında olan Kaan ve 6 yaşında olan Ece. Genç kadın bir süre sonra kâbus yaşamaya başladı. Dolandırıcı çıkan Hakan Karaağaçlı tefeciler tarafından tehdit ediliyordu. Ölüm tehditleri nedeniyle aile Tayland’a kaçtı.

BOŞANMAK İÇİN YALVARDI

Çift Tayland’da geçimsizlik yaşamaya başladı. Arzu Kaya Türkiye’de boşanabilmek için 4 yıl boyunca eşini ikna etmeye çalıştı. Koca nihayet geçen yaz Türkiye’de boşanabilmek için vekalet verdi. Çünkü ‘Dolandırıcılık’ suçundan aranan kocanın Türkiye’ye girmesi yasak. Çocuklarını babalarıyla bırakıp Türkiye’ye gelen Arzu Kaya boşandı.

TAŞLANMA TEHDİDİ

Çocukların velayeti anneye verildi. Bu sırada Hakan Karaağaçlı iki çocuğunu İran’a kaçırdı. Arzu Kaya çocuklarını almak için İran’a gitmek istedi. Bir süre önce İzmir’de ikinci evliliğini yapan genç kadın, tehdit ile karşılaştı. Eski koca, Arzu Kaya’ya “İran’a gelirsen zina yaptı derim, taşlanma cezası alırsın” dedi.

KİMSE YARDIMCI OLMUYOR

Genç kadın çocuklarını alabilmek için Türkiye’de dava açtı. Ama sonuç alamadı. İran Konsolosluğu’na başvurdu; “Babanın çocuklarını ülkesine götürme hakkı var” cevabıyla karşılaştı. Dışişleri Bakanlığı’na başvurdu, kimse yardımcı olmadı.

Serkut BOZKURT / POSTA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;