Çocuktan al dersi

Ailelerine katkıda bulunmak için ayakkabı boyayan üç çocuk yerde buldukları ve içinde 1500 TL olan cüzdanı karakola teslim etti

21 Eylül 2009, Pazartesi 15:49
A A

Manisa’da ayakkabı boyacılığı yapan Hakan Peker (14), ağabeyi Mustafa Peker (15) ve amca çocukları Ahmet Peker (12) arife günü akşam saatlerinde buldukları cüzdanı hiç açmadan polise götürdü. Polisin açtığı cüzdandan 1500 TL çıktı. İçinden çıkan kimlikten cüzdanın sahibi Bağ-Kur emeklisi Necati Aydınoğlu’na ulaşıldı. Necati Aydınoğlu gelip cüzdanını aldı, çocuklara 50’şer lira ödül verdi.

Herkes takdir etti

Çocukların bu hareketi herkesin takdirini kazandı. İnşaat işçisi baba Haydar Peker ile anne Erden Peker’in 7 çocuğundan biri olan Hakan Peker, “Kıraathanede ayakkabı boyamak için dolaşırken yerde cüzdanı gördüm. Cüzdanı aldım ve hemen karakola götürdük. Paranın nasıl zor kazanıldığını bilen çocuklarız. Cüzdanı kaybeden kişinin ailesi çocukları vardı bayram buruk girsin istemedik” dedi.

'Bize böyle öğretildi'

Çocuklar, “Babamız ve büyüklerimizin bize verdiği öğütlere ihanet etmemiş olduk. Babamız bize ‘Oğlum yerden her ne bulursanız mutlaka sahibine ulaşması için polise verin’ derdi. Biz de onu yaptık” dedi. 3 yoksul çocuğun bu davranışı sadece Manisa’da değil tüm Türkiye’de günün konusu oldu. Çocuklar da bu dürüst davranışlarının karşılığını dün yepyeni bayram kıyafetleri giyerek almış oldu.

'Bir projenin ürünü'

Manisa polisi dün çocukları bir mağazaya götürüp tepeden tırnağa giydirdi. Mağaza sahibi Süleyman Akça da çocukların cebine harçlık koydu. Manisa Valisi Celaleddin Güvenç, “Sokakta çalışan çocuklara yönelik rehabilitasyon projesi uyguluyorduk. Bu 3 çocuğumuz da o projenin içindeydi. Çalışmalarımızın boşa gitmediğini görmüş olduk. Bundan büyükler de ders almalı” dedi.

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;