'Çok duygusalım' diyorsanız bu maddelere dikkat!

Hepimiz duygularımızdan ibaretiz. Ancak bazılarımız kendini bu duyguların gücüne daha fazla bırakmaya meyilli

13 Temmuz 2017, Perşembe 19:42
A A

Duygusallık aslında ince bir ruha sahip olmak anlamına gelse de günümüzde duygusal biri olmak pek de matah bir şey değilmiş gibi lanse ediliyor. Materyal dünyaya fazla kaçan bu insanlardan biriyseniz de geriye kendinizi koruyup kollamak kalıyor.

DUYGULARINIZI BELLİ EDİN

DUYGULARINIZI BELLİ EDİN

Duygusal insanlar yaşadığımız materyal ve mantık çerçevesinde düzenlenmiş toplumda her zaman eleştirilirler. Bu sanki bir zayıflık ya da bir hastalıkmış gibi davranıldığından duygusallar zamanla duygularını saklar hale gelir. Oysa bu duygusal bir insan için kendini hasta etmekle eşdeğerdir. O nedenle eğer duygusal bir insansanız bunu kendinize yapmayın ve duygularınızı sonuna kadar yaşamaktan kaçmayın.

DURUMUNUZU AÇIKLAYIN

DURUMUNUZU AÇIKLAYIN

Bazı olaylar karşısında insanlar sizin gibi tepki vermezler. Siz çok daha derinden ve içten yaklaşırsınız. Ancak karşınızdaki için o olay vah vah denilip iki dakika sonra unutulacak bir olaydır. Bu sebeple çok etkilenebileceğinizi ve bu nedenle bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmak istemediğinizi insanlara açıklayın. Böylece zamanla daha az sinir bozucu ya da üzücü şeyler duymaya başlarsınız.

İÇTEN OLUP OLMADIĞINA BAKIN

İÇTEN OLUP OLMADIĞINA BAKIN

Duygusal insanlar bir süre sonra ağlama duvarına dönerler. Çünkü yüksek empati yetenekleri sayesinde herkesin derdinden bir parçayı kendilerine yapıştırıp dert onlarınmış gibi üzülürler. Bu nedenle de iyi bir dinleyicidirler. Ancak karşınızdaki insan size tüm negatif enerjisini attıktan sonra hayatına devam eder ve belki de o derde siz ondan daha çok dertlenirsiniz. Bunu kendinize yapmayın. Önce bir bakın, karşınızdakinin gerçekten derdi var mı ya da o derde sizin kadar üzülüyor mu.

BU ÖZELLİĞİNİZİN FARKINDA OLUN

BU ÖZELLİĞİNİZİN FARKINDA OLUN

Duygusal insanlar fazla duygusal olduklarının bilincinde olmayabilirler. Sanırlar ki etraflarındaki herkes var olan üzücü durumlara onlar kadar üzülüyor ya da sevinçli anlara onlar kadar seviniyor. Ancak gerçek böyle değildir. Sadece duygusal insanlar üzüntü, sevinç gibi anları gerçek anlamda yaşarlar. Üstelik bu anların illa kendileriyle ilgili olması da gerekmez. Herhangi duygusal bir anda içinizde bir duygu yanardağı patlıyorsa duygusal bir insansınız demektir.

KENDİNİZİ KORUYUN

KENDİNİZİ KORUYUN

Duygusal bir insansanız kendinizi çevrenin katılaşmış duygularına karşı her daim koruma altında tutmanız gerekir. Size ters akan bir dünyada kulaç atmaya çalıştığınızdan bunun bilincinde olup her daim tetikte olmalısınız. Yoksa genç yaşta dert sahibi olursunuz.