'Çok şey mi istiyoruz?'

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Dün Türkiye'nin birçok kentinde sokağa çıkan kadınlar erkeklerle eşit bir yaşam hakkı için yürüdü

08 Mart 2010, Pazartesi 05:00
A A

100 YILLIK MÜCADELE

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadın, 8 Mart 1857’de düşük ücretleri, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grev yapmıştı.

Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak için başlattıkları bu mücadele, 19 Mart 1911’den bu yana tam 100 yıldır tüm dünyada “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanıyor.

KADINLAR OMUZ OMUZA

Dün Türkiye’nin birçok kentinde sokaklara çıkan kadınlar hep bir ağızdan töre cinayetlerine, cinsel ve fiziksel şiddete, sömürüye ‘Hayır’ dedi. İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ, Çanakkale’deki yürüyüşlere binlerce kadın katıldı.

Kadınlar ‘Düşmanımız erkekler değil, sömürü düzeni’, ‘Hergün 8 Mart, hergün mücadele’, ‘Evde işyerinde kadın köleliğine son’, ‘Cinsel tacize hayır’, ‘Kahrolsun erkek egemen zihniyeti’ pankartları taşıyıp, sloganlar attı.

‘RESMİ TATİL OLSUN’

Kadınlar 8 Mart’ın resmi tatil ya da ücretli izin günü olmasını istedi. İstanbul’da 8 Mart Kadın Platformu adına yapılan açıklamada, “Kadına yönelik şiddet ve baskılar, evde, sokakta, işte, her yerde tüm vahşeti ile devam ediyor.

Kılık kıyafetimize yönelik her türlü baskı ve yasaklamaya hayır diyoruz. Hiçbir şey şiddetin, tacizin, tecavüzün gerekçesi olamaz” denildi.

M. Akif ERDEM/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;