Çok yakında marketlerde göreceğimiz 7 değişik besin...

Biraz da gelecekten konuşalım istedik... Bu konuda ilginç teorler var. Çok yakında normal süt yerine zürafa sütü içebileceğimiz iddialarından tutun salataların içinde havuca benzer, turp tadında beyaz renkli bir sebze ilave ediyor olabileceğimize kadar...

25 Eylül 2017, Pazartesi 09:10
A A

Kinoa, chia gibi arkadaşlara yeni alışıyorken, farklı besinlerle tanışmaya hatta belki vazgeçilmezler listenize eklemeye hazır mısınız?

Sorgum

Sorgum

Uzun zamandır tüketilen ancak değeri yeni bilinmeye başlayan sorgum, buğdaygiller familyasının bir üyesidir. Her türlü toprak çeşidinde yetişebiliyor. Türkiye’de bazı yerlerde süpürge darısı olarak biliniyor. Tok tutma özelliğine sahip.

Mantar kahvesi

Mantar kahvesi

Günün vazgeçilmezi kahvenin yerini gelecek dönemlerde mantar kahvesinin alacağı söyleniyor. Mantar kahvesi, kan şekerini dengeliyor. Üstelik kalorisi normal kahveye göre çok düşük. Tadının bildiğimiz kahveden biraz daha hafif olduğu söyleniyor.

Zürafa sütü

Zürafa sütü

Şaşırmayın aynen öyle... Market raflarında zürafa sütü görmeniz ve hatta belki de onları afiyetle tüketmeniz yakın. "İneğin sütünü tüketiyoruz da zürafa sütünü neden tüketmeyelim?" diyen bilim adamları daha 1962’de araştırmalara başlamış. İnek sütünden çok daha sağlıklı yağ içerdiği iddia ediliyor. Diyabet hastalığına yakalanma riskini azalttığına dair bulguları olan zürafa sütü, B6 ve B12 vitaminleri açısından da oldukça zengin. 

Yosun

Yosun

Salatamıza eşlik edecek farklı tür yosun olan kırmızı algler, yeşil algler hatta kelp’leri dahil edeceğimiz ön görülüyor. Çok faydası bulunan kelp’ler Uzak Doğu mutfağında sıkça tüketiliyor. Çok önemli mineral, magnezyum ve demir kaynağı olan kelpler’in kilo vermeyi kolaylaştırdığı kanıtlanmış. Metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yakmaya yardımcı olduğu da söyleniyor.

Beyaz turp

Beyaz turp

Tadı biraz havuca biraz acı turba benzeyen beyaz turp da çok yakında hayatımıza girmesi beklenen besinlerden biri. Bazı ülkeler çoktan tanıştı bile. Bu arada beyaz turpun diğer adı, daikon radish’tir! B12 yönünden oldukça zengin olan beyaz turpun, 100 gramında 20 gram fosfor bulunur. İçerisinde portakaldan daha fazla C vitamini bulunuyor. 

Kakadu Eriği

Kakadu Eriği

Kakadu eriği için C vitamini deposu diyebiliriz. Enerji veriyor, cildi güzelleştiriyor ve antioksidan kaynağı. Tadı hafif ekşi. Tokluk hissi veriyor. Daha ne olsun :)  

Jikama (Meksika turbu)

Jikama (Meksika turbu)

Jikama diğer adıyla Meksika turpunun tadı elmaya görüntüsü turba benziyor. Sağlıklı yaşamcıları mutlu edecek olan Jikama’nın kalorisi çok düşük, kalsiyum açısından da çok zengin. Kızartılabiliyor, fırınlanabiliyor, salatası, yemeği yapılabiliyor. Anlayacağınız çok yönlü.