Çöl sıcaklarına karşı soğuk fular! Anında serinletiyor

Konya’da çöl sıcaklarının etkili olmasıyla birlikte serinlemek isteyenler, Güney Kore'den ithal edilen soğuk fulara rağbet ediyor

11 Temmuz 2017, Salı 12:34
A A
Soğuk fularların satışını yapan Fatih Tuncel, fuların boyuna takılarak bütün vücudu serinleten bir klima görevini üstlendiğini söyledi. 

AÇIK ALANDA KURTARICI

Fuların ilgi gördüğünü belirten Fatih Tuncel, "Türkiye'de ve Konya'da son 50 yılın en sıcak günlerini yaşıyoruz. Kapalı ortamlarda vantilatör veya klimayla serinlemek mümkün ama açık alan ve arazide oldukça zor. Bunu ortadan kaldırmak için Güney Kore'den ithal edilen soğuk fular ilgi görüyor. Bu fular özellikle kampçılar, dağcılar, arazide çalışanlar ve yürüyüş yapanlar tarafından kullanılıyor" dedi.

ISLATILINCA TÜM VÜCUDA SERİNLİK VERİYOR

İlk bakışta normal bir kumaş olarak görünen soğuk fuların, suya sokularak ıslatıldığı zaman kumaşın arasındaki maddenin etkileşime girerek jelleştiğini anlatan Fatih Tuncel, şunları söyledi:

"Suyu tutma ve soğutma özelliği bulunan madde sayesinde fular, boyuna takılarak 24 saat boyunca kullanılabiliyor. Boyundan tüm vücuda serinlik veriyor. 20 liraya satılan fularlar, kuruyarak özelliğini kaybettikten sonra su ile temas ettirilerek yeniden kullanılabiliyor."

Mehmet Kayhan YILDIZ/KONYA, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;