"Cork Street" bir Türk'ü ağırlıyor

Londra'nın önemli sanat galerilerinin bulunduğu "Cork Street", bir Türk ressamını ağırlıyor

Çarşamba, 18 Kasım 2009 - 16:46

Hay Hill Galerisinde sergisini açan Türk ressam Gülten İmamoğlu’nun 15 resminin yer aldığı sergi 5 Aralık'a kadar gezilebilecek.

İmamoğlu, "Cork Street, dünyada sanat adına çok önemli bir merkez. Londra’dan ve Avrupa’dan böyle bir noktadan, böyle bir sergiyle başlamak tabii ki gurur verici, çok heyecan verici" dedi.

Bunun İngiltere’deki ilk sergisi olduğunu söyleyen İmamoğlu, daha önce de ABD’nin birçok şehrinde sergi açtığını, şu anda hala Los Angeles’ta bir sergisinin bulunduğunu kaydetti.

SAMSUN’DAN DÜNYAYA AÇILAN BAŞARI ÖYKÜSÜ


Samsun’da yaşayan ve aynı zamanda 19 Mayıs Üniversitesinde öğretim üyesi olan İmamoğlu’na Londra Cork Street’in kapısı, geçen eylül ayında katıldığı uluslararası bir yarışmada aldığı ödülle açılmış.

İmamoğlu, geçen eylül ayında Londra’da düzenlenen ve 95 ülkeden 5 binden fazla sanatçının katıldığı "London International Creative Competition" yarışmasında bir eseriyle "en profesyonel resim" ödülünü almış.

Hay Hill Galerisinin, bu yarışmanın ardından kendisiyle irtibat kurduğunu ve sergi teklif ettiğini söyleyen İmamoğlu, dolayısıyla aldığı ödülün Londra’daki bu serginin açılmasına büyük etkisi olduğunu kaydetti.

Doğum, yaşam ve ölüm döngüsünü soyut bir tarzda eserlerine yansıttığını anlatan İmamoğlu, sergiye ilginin daha açılmadan yoğun olduğunu sözlerine ekledi.

Resimlerin fiyatları ise 6 bin sterlinle 23 bin sterlin arasında değişiyor.

Gülten İmamoğlu’nun eserlerine, Hay Hill Galerisinde sürekli olarak sergilenen, dünyaca ünlü Fransız heykeltıraş Auguste Rodin’in heykelleri eşlik ediyor.