'Costner bizi aradı'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, "Kevin Costner'i biz aramadık, o bize ulaştı' dedi

07 Ekim 2009, Çarşamba 18:27
A A

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, Kevin Costner’in Türkiye’de çalıştığı şirket aracılığı ile kendilerine ulaştığını belirterek, "Biz, Oktay Vural gibi Amerika’yı arayıp da bir bilgi temin etmedik" dedi.

Gazetecilerin sorusu üzerine, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın, Costner ile ilgili iddialarını değerlendiren Sözen, bu konuyu 23 Eylülde açıkladıklarını, organizasyon aracılığıyla kendilerine böyle bir bilgi geldiğini kaydetti.

Sözen, "Biz kendimizi ulaşmadık. Onlar bize ulaştılar. Partimizde ’demokratik açılımla’ ilgili bir çalışma olup olmadığını sordular. Biz de kendilerine bir kaç belge gönderdik. Yani biz aramadık, onlar aradılar. Sanatçı, burada çalışmış olduğu organizasyon şirketi aracılığıyla bize ulaştı. Biz, Oktay Vural gibi Amerika’yı arayıp da bir bilgi temin etmedik" diye konuştu.

Hangi ülke olursa olsun, Türkiye’ye olan ilginin kendileri için önemli olduğunu ifade eden Sözen, şunları kaydetti:"Türkiye’nin tanıtımı, bilinirliği açısından, Türkiye’nin dönüşümünü görmeleri açısından çok önemli. Geçtiğimiz haftalarda yine Oktay Vural ’siz artisliğinizi yapın’ tarzında bir açıklamada bulunmuştu.

BİZ BÜTÜN SANATÇILARA AÇIĞIZ

Bugün sanatçıyı yere göğe koyamıyor. Ben, bunun bir dönüşüm olduğunu, kendileri açısında sanatçıya değer verme noktasında mesafe kat ettiklerini düşünüyorum. Bizim için toplum yelpazesinde yer alan her meslek, her insan çok değerlidir. Sanatçıların ayrı bir ehemmiyeti vardır. Biz bütün sanatçılara açığız.

Demokratik açılım konusu, demokrasi ve insan haklarının Türkiye’de yaygınlaştırılması, zenginleştirilmesine ve geliştirilmesine yöneliktir. Bizim yaptığımız açıklamada ’demokratik açılım’ deniyor, Vural’ın açıklamasında deniliyor ki; ’demokratik açılım değil.’ ’Demokratik açılım’ zaten demokrasinin zenginliğini ifade eden, insan hakları vurgusunu güçlendiren bir açılım sürecidir ve bu süreç devam edecektir.

Bizim kavramlarımızın içerisinde alçaklık, ihanet, hıyanet gibi küfre varan yaklaşımlar yok. Biz, Türkiye’nin geleceğini daha farklı kavramlarla ifade etmek istiyoruz. Bizim siyasetteki misyonumuzda bundan sonra hep bu olacak. Böylesi bir konuşma tarzı hiç bir zaman hiç bir şekilde Türk milletinin önünde cereyan etmeyecektir. Biz milletimizin de rencide olmayacağı ifadeleri seçiyoruz."

23 EYLÜL'DE AÇIKLAMA YAPMIŞTIK

Bir gazetecinin, "Kevin Costner dahil bazı kişilere sizden alınan belgelerin gönderildiği, Costner’in ’ben bu açılıma destek veriyorum’ gibi ifade kullanmadığını belirtiliyor" sözleri üzerine Sözen, "Biz bunun geri dönüşümünün yapılıp yapılmadığını da öğrendik. Eline ulaşıp ulaşmadığını ve bu çerçevede değerlendirme yapıp yapmadığını sorduktan sonra 23 Eylül’de bir açıklama yapmıştık" dedi.

Sözen, açıklamanın üzerinden 14 gün geçtiğini belirterek, "Bu süreci sadece magazin boyutuyla alıp değerledirmenin, süreç açısından, Türkiye siyaseti açısından doğru olmadığını düşünüyorum" dedi.

Bir gazetecinin, "Bu konu, reklamda oynadığı şirketle bağdaştırılıyor" sözleri üzerine Sözen, "Ben sürece siyasi aktör olarak katılıyorum. Reklam boyutu şirketlerin işidir" dedi.

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;