Costner'dan 'açılım' yalanlaması

Aktör Kevin Costner, “demokratik açılımı desteklediğine” yönelik AK Parti'den gelen iddiaları yalanladı

07 Ekim 2009, Çarşamba 16:58
A A

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ABD'li sinema oyuncusu Kevin Costner'in “demokratik açılımı desteklediğine” yönelik AK Parti'den gelen iddiaları yalanladı. Vural Costner'ın menajerine ulaştı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türk Milletiin bir psikolojik savaşla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Bu psikolojik savaş içerisinde yurt dışında dünyaca tanınmış insanlar alet edilmektedir” dedi.

Vural, düzenlediği basın toplantısında, ABD'li sinema oyuncusu Kevin Costner'in “demokratik açılımı desteklediğine” yönelik Ak Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığının açıklamayı değerlendirdi.

Costner'in Uluslararası Halkla İlişkiler Temsilcisi ile telefon ve internet aracılığıyla iletişim kurduğunu anlatan Vural, Costner'in demokratik açılım konusunda görüşünü açıklayıp açıklamadığına ilişkin sorusuna e-posta olarak cevap geldiğini bildirdi.

Edibe Sözen iddialarını sürdürdü: 'Costner bizi aradı'

'KENDİMİ EHİL HİSSETMİYORUM'
İngilizce metni okuyan Vural, metinde “Sayın Costner'in Türkiye'yi ve Türk Milletini çok sevdiği, bu konuyla ilgili olarak Türkiye'nin iç politik meseleleri hakkında kendisini konuşmaya ehil addetmediği ve bu konuda hiçbir zaman bir yorumda bulunmadığının” ifade edildiğini söyledi.

Vural, “Sayın Costner'in hiçbir zaman bu tür konularda yorum yapmadığı belirtilmiş. Açıklanması gereken; Sayın Kevin Costner, AKP Tanıtım ve Medya Başkanlığıyla nasıl temasa geçmiştir. Birden bire heyecana gelmiş, telefonla aramış demokratik açılımı desteklediğini mi söylemiş?” diye sordu.

Oktay Vural, şöyle devam etti:

“Bu tip şeylerle milletimizi meşgul etmek, bu tip insanları kullanarak gerçekten toplumda farklı kanaatler uyandırma politikalarından vazgeçmeleri konusunda uyarıyorum. Candan destekliyormuş. Karşımızda Türk Milletine karşı bir psikolojik savaş yapan ve Türk Milletini bir tuzağa düşürmek isteyen bir senaryoyla karşı karşıyayız. Buna zaman zaman artistler dahil edilmek istenir, kamuflajlar yapılmak istenir, gözyaşları ambalaj kağıdı olarak kullanılabilir. Bunu, Türkiye'yi ucu belirsiz tuzağa sürükleyen bir senaryoyu, milli birlik ve kardeşlik projesi olarak yutturmak isteyenler olabilir. MHP olarak biz, kimin ne yapmak istediğini biliyoruz. Bir psikolojik savaşla Türk Milleti karşı karşıyadır. Bu psikolojik savaş içerisinde yurt dışında dünyaca tanınmış insanlar alet edilmektedir. MHP, bu tür tuzaklara hiçbir zaman alet olmayacaktır ve bu oyunları da bozacaktır.”

AHMET SAN VE CÜNEYT ORAN'DAN 'COSTNER' AÇIKLAMASI

Devamı 2. sayfada...

Ahmet San ve Cüneyt Ortan tarafından yapılan açıklamada, “Dünyadaki insan hakları ve demokrasi konularına her zaman duyarlı olduğunu belirten Kevin Costner, çok sevdiği Türkiye ve Türkiye'de yaşayanlara müziği, filmleri ve sevgisi kanalıyla ulaşmak istediğini özellikle dile getirmiştir” denildi.

Açıklamanın, Costner'ın “Demokratik açılım” çalışmalarıyla ilgili sözleri hakkında son zamanlarda medyada yer alan haberler nedeniyle yapıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“15 Eylül 2009 tarihinde, Ahmet San, Ak Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı'nı arayarak; üzerinde çalışılan bir proje nedeni ile Türkiye'nin İnsan Hakları ve Demokrasi konusunda resmi yazılı bir görüşünün bulunup bulunmadığını, var ise nereden ve nasıl tedarik edileceğini sormuştur. Bunun üzerine, talebimiz doğrultusunda, Tanıtım ve Medya Başkanlığı tarafımıza 'Historical Speech' adlı kitap 10 adet gönderilmiştir. Gönderilen bu kitaptan bir adedi Kevin Costner dahil olmak üzere bazı kişilere tarafımızdan iletilmiştir.

Bilahare, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Edibe Sözen, bu gelişmelerin yaşanmasına paralel olarak, Ahmet San'ı arayıp Kevin Costner'ı 3 Ekimde yapılacak olan Ak Parti Kongresi'ne davet etmiştir. Kevin Costner o tarihte turnede olduğundan davete icabet edemeyeceğini ama konser için 16 Ekimde Türkiye'ye geleceğini söylemiş ve bu durum Sayın Sözen'e iletmiştir. Ayrıca Kevin Costner'ın, gönderilen 'Historical Speech' kitabını da aldığı kendisine beyan edilmiştir.

Dünyadaki insan hakları ve demokrasi konularına her zaman duyarlı olduğunu belirten Kevin Costner, çok sevdiği Türkiye ve Türkiye'de yaşayanlara müziği, filmleri ve sevgisi kanalıyla ulaşmak istediğini de özellikle dile getirmiştir.

Daha önce gönderdiğimiz basın bültenimizde kullanılan bazı ifadeler yeterince açık olmadığı basından aldığımız telefon ve sorulardan anlaşılmış ve bu sebeple bu bültenin kaleme alınarak, basına yeniden gönderilmesi uygun görülmüştür.”

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;