Çözülmesi gereken sırlar

Cumartesi, 02 Haziran 2012 - 01:04

Can Dündar, tüm kitaplarıyla Can Yayınları’nda. 2010 yılında yayımlanan ‘Lüsyen’ adlı kitabıyla ilk kez Can Yayınları okurunu selamlayan Dündar, geçen sene çıkan ve baba-oğul İnönü mektuplaşmasını konu eden ‘Canım Erdalım, Sevgili Babacığım’ adlı çalışmasıyla başarısını sürdürmüştü. 2012 Mayıs ayında raflardaki yerini alan ‘Aşka Veda’ adlı kitabı da ‘en çok satanlar’ listesine girmişti. Şimdi de ‘Can Dündar’ adlı dizi, yazarın geçmişte yayımlanmış kitaplarını, kapak tasarımından içeriğine kadar güncellenen eserleri okura yeniden sunuyor. Yazarın aynı kitap evinden çıkan diğer kitapları; Kırmızı Bisiklet, Yağmurdan Sonra, Uzaklar, Büyülü Fener, Savaşta Ne Yaptın Baba? Yakamdaki Yüzler, Yarim Haziran. Haftanın kitaplarına gelince...

Çözülmesi Gereken Sırlar

Adı Olmayan Kitap

Anonim/Altın Kitaplar

Zeynep Heyzen Ateş’in Türkçeye çevirdiği ‘Adı Olmayan Kitap’ Altın Kitaplar tarafından yayınlandı. Beş yılda bir tam güneş tutulması yaşanan Santa Mondega, haritalarda yeri gösterilmeyen, televizyon ve radyolarda adından söz edilmeyen, dış dünyadan sır gibi saklanan bir kasabadır. Gizemli kalmasına sebep olan kötü bir ünü vardır aslında. [[HAFTAYA]]Romanda anlatılan hikâyeden beş yıl önce, Burbon Kid adıyla bilinen, yüzünü kimsenin görmediği bir adam, kasabayı kan gölüne çevirmiş ve yüzlerce insanı öldürerek ortadan kaybolmuştur. Burbon Kid’in katliamından beş yıl sonra Santa Mondega’da bir dizi cinayet işlenir. ‘Adı Olmayan Kitap’ gerçekdışı unsurlarla dolu olduğu halde sürükleyici temposu ve iyi örülmüş kurgusuyla gerilim-macera türünün en iyileri arasında yerini alacak gibi görünüyor.

Medya, Ölüm Cezası, Coca-Cola...

Günlük Yaşamdan Sanata

Umberto Eco/Can Yayınları

Umberto Eco, adını, edebiyat dünyasında estetik, iletişim ve göstergebilim konularında yazdığı kuramsal kitaplarla duyurmuştu. 1981’de yayımlanan ‘Gülün Adı’ romanı kısa süre içinde pekçok dile çevrilerek Eco’nun uluslararası bir üne kavuşmasına yol açtı. Kemal Atakay’ın çevirdiği ‘Günlük Yaşamdan Sanata’ adlı derlemede Eco’nun çeşitli gazete ve dergilerde çıkan güncel yazıları ile belli bir tema çevresinde yazdığı denemeleri bulacaksınız. Eco bütün yapıtlarında olduğu gibi bu yazıları da geçmişle şimdiki zaman, uzak ülkelerle yaşadığı ortam arasında anlamlı ve aydınlatıcı bağlar kuran, okurun günlük yaşamdan sanatın değişik alanlarına ulaşmasına yardımcı olan eşsiz bir kılavuz olarak karşımıza çıkıyor.

Gece, Şehir ve Yalnızlık...

Uzak Olan Sendin

Oya Uysal/Yapı Kredi Yayınları

Yapı Kredi Yayınları okurlarının ‘Kimselerin Akşamı’ (2008) ile tanıdığı Oya Uysal, yeni kitabı ‘Uzak Olan Sendin’ ile yeniden şiirseverlerle buluşuyor. İlk şiiri 1968 yılında yayımlanan, 1980’li yılların ikinci yarısında ise uzunca bir süre şiire ara veren Oya Uysal’ın ‘Uçuruma Düşen Nehir’ adlı kitabı 1997 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’ne, ‘Mevsimini Kaybetmiş Rüzgâr’ adlı dosyası da “Yayımlanmamış Dosya” dalında 1999 Cemal Süreya Şiir Ödülü’ne değer bulunmuştu.

Tutkulu Bir Aşkın Hikayesi

Balık Çocuk

Lucia Puenzo/Doğan Kitap

LucÌa Puenzo’nun sinemaya da uyarladığı ilk romanı ‘Balık Çocuk’ Türk okurlarla buluşuyor. Arjantinli yazar-yönetmen LucÌa Puenzo’nun romanı, yozlaşmış, dağılmış Buenos Airesli bir burjuva ailesinin ergenlik yaşındaki kızı Lala ile, evlerinde hizmetçi olarak çalışan Guayi adlı Paraguaylı kız arasındaki tutkulu aşk hikâyesini anlatıyor. Romanın en önemli özelliği, bu sıradışı aşkın, Lala’nın yanından ayırmadığı köpeği Serafim’in ağzından aktarılması. Roman, iki ayrı ülkeden, birbirine tamamen zıt sosyal sınıflara mensup iki ergen kız arasındaki tutkulu aşk hikâyesini anlatmakla birlikte, esas olarak günümüz Arjantin toplumunun bir eleştirisi niteliğinde.

Bir Köpeğin Hayatı ve Anıları

Koreş

Asher Kravits/Koton Kitap

Bir köpeğin hayatının nasıl olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Hayat şartlarının, sahibiyle ilişkisinin, arkadaşlarıyla oynadığı oyunların onu nasıl etkileyebileceğini; sahibine delicesine tutkun ve itaatkâr olmasının nedenlerini düşünmüş müydünüz? Eğer buna vaktiniz olmadıysa Koreş’e kulak vermenizi tavsiye ederim. 1935 yılında Almanya’da Yahudi bir ailenin evinde bir Kafkas çoban köpeği olarak dünyaya gelen ve hayatı boyunca sahibinden ismine kadar pek çok değişiklik yaşayan Koreş’in, hem mutlu hem yaşam mücadelesiyle geçen günlerini anlattığı hikâyesini okurken hayata dair birçok sorunun da yanıtını bulacaksınız.

Savaşsız Askerler

Dönüş Yolu Erich

Maria Remarque/Everest Yayınları

Everest Yayınları dünya klasiklerini eksiksiz edisyonlarla Türkçe okurlarına sunmaya devam ediyor. Anton Çehov külliyatını Mehmet Özgül’le işbirliği içinde titizlikle yayına hazırlayan Everest, şimdi de Alman edebiyatının önde gelen isimlerinden Erich Maria Remarque’ın eserlerini Burhan Arpad çevirisi ve özgün metinden yapılan düzeltilerle dünya klasikleri dizisi kapsamında yayımlamaya başlıyor. ‘Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’un devamı niteliğinde olan ‘Dönüş Yolu’ I. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle evlerine dönen bir grup askerin topluma uyum sağlamakta yaşadıkları zorlukları anlatıyor.