'Çözüm olursa silahlar 3 ay içinde susar'

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, 'Domokratik Açılım' ile ilgili TBMM'nin tarihi oturumunda yaptığı konuşmada, 3 ay içinde silahların susabileceğini söyledi

14 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

‘ORTAK DİL TÜRKÇE’ 

Ahmet Türk, “Hiç kimsenin bayrakla, sınırlarla bir sorunu yoktur, olmaz. Ülkenin ortak dili Türkçe’dir, Türkçe olmaya devam eder. Hatta kendi ana dilinde eğitim yapacak olanlar için Türkçe ortak iletişim dili olarak korunur. Bizi bir arada tutan tek değeri ‘etnik kimlik’ olarak dayatırsanız; bu yanlış olur” dedi.

‘UMUDUMUZ SÜRÜYOR’

Hükümetin ‘Kürt Açılımı’ adıyla başlattığı, sonunda da ‘Milli Birlik Projesi’ adında karar kıldığı sürecin çözüm zihniyetinden uzak olduğunu belirten Türk, “Hükümetin somut tek bir projesi olmamasına rağmen umutlarımızı yitirmedik. Biz ciddi bir çözüm yaklaşımı gösterilirse silahların 3 ay içinde gündemden çıkacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

‘BİR SONUÇTUR’

Kürt sorununun çözümü için TBMM’de bulunan bütün partilerin temsil edileceği bir komisyon kurulmasını öneren Türk şöyle devam etti: “Şeyh Sait isyanı da, Ağrı ve Dersim olayları da doğru okunamadı. Akıl almaz baskılar, katliamlar uygulandı. Sorun çözüldü mü? PKK, devletin ve hükümetlerin siyasal hataları nedeniyle ortaya çıkmış bir sonuçtur. Kimliklerin, dillerin, kültürlerin kendini özgürce ifade etmesi ülkeyi bölmez. Tam tersine aidiyet bağlarını güçlendirir. Asıl bölünme tehlikesi, kimliklerin inkârı ve bastırılması üzerine ortaya çıkar.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;