Çubukçu: Katsayı kararı hukuksuz

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Danıştay'ın katsayı konusundaki yürütmeyi durdurma kararını "hukuka uygun bulmadığını' belirtti

01 Aralık 2009, Salı 12:21
A A

TBMM Kulisinde gazetecilerin Danıştayın "katsayı" ile ilgili kararı konusundaki soruların yanıtlayan Çubukçu, meslek liselerinin tercih edilebilmesi için bir avantaj sağlanması gerektiğini ifade etti.

Dünya ile rekabet edecek gençleri yetiştirmek zorunda olduklarını anlatan Çubukçu, şöyle konuştu: ’Bunu nasıl yapacağız? Tüm dünyadan kopuk bir sistemi daha ne kadar sürdüreceğiz? Açık söylüyorum, bu çok zor ve sıkıntı verici bir karar oldu. İnşallah ümit ediyorum ki karar böyle çıkmasın. Yürütmeyi durdurma verildi ama karar verilmedi. Ümit ediyorum ki bundan sonraki süreçte bunun doğruluğu kabul edilsin.

'YÖK'ÜN YETKİSİ VAR'

YÖK’ün böyle bir karar almaya hakkı ve yetkisi var. Bu karar oluşturulurken MEB ile koordineli şekilde veriliyor. Ortaöğretimi, ortaöğretimden üniversiteye geçiş sistemi, yükseköğrenim görecek öğrencilerin alanları, ülkenin ihtiyaçları, planlamasını ve istihdam politikaları dahil olmak üzere her şeyi doğrudan ilgilendiriyor bu konu.

Şöyle düşünün teknik endüstri makine bölümünde okuyan, makine mühendisliğine giremiyor. Çok başarılı teknik okul öğrencileri, mühendislikte belki çok daha başarılı olacaklar. Bu kararın tek bir boyutta ele alındığını düşünüyorum. Meslek liseleri içerisinde oransal olarak çok düşük olmasına rağmen imam hatipler baz alınarak verildiğini düşünüyorum. "

'KANUNİ DEĞİŞİKLİK ÖNGÖRMÜYORUM'

Çubukçu, "Umduğunuz gibi bir sonuç çıkmazsa, kalıcı bir çözüm için kanuni değişiklik öngörüyor musunuz?" sorusuna, "Ben kanuni değişiklik gerektiğini düşünmüyorum, şu aşamada.

Ama gerekli olursa o konuda da biz bakanlık olarak, YÖK ile Türkiye’nin geleceğine yönelik olarak gördüğümüz ve çok önemsediğim bu meselenin çözümü için üzerimize ne düşerse o yönde çaba sarf edeceğiz" karşılığını verdi.

Hukuk devletinde kurumların, özellikle Anayasal kurumların, yetkilerini aldıkları kanundan hareket ettiklerini belirten Çubukçu, "YÖK de buna uygun hareket etti. Eğer buna uygun hareket etmediğini düşünürsek, YÖK’ün böyle bir yetkisi olmadığını düşünürsek, YÖK’ün 1997 yılında aldığı katsayı kararının da hukuka uygun olmadığını düşünürüz. Açık söylüyorum Danıştay, eğer ’YÖK bu kararı alamaz’ diyorsa, YÖK, 1997 yılındaki kararı da alamazdı o zaman. Onu alabildiğine göre bunu da alabilir" dedi. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;