www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN129,3190 %-0,02
  • BIST75053 %-0,25
  • EURO3,3486 %0,21
  • USD3,0141 %-0,11

Aman Allah'ım bu ben miyim?

Sinema ve televizyon sektöründe plastik makyajla değiştirmediği pek az ünlü kalan Derya Ergün, yazarımızı da canavara dönüştürdü

18 Haziran 2011 - 05:00
Yazı Boyutu:
x

Röportaj: Suna AKYILDIZ

Plastik makyaj uzmanları Hollywood’da Oscar ödüllerini toplarken bizde esameleri bile okunmuyor. Gerçekte bu iş, cidden sanat. Türkiye’deki en önemli usta Derya Ergün de bu işin hakkını çok iyi veriyor doğrusu. Baksanıza; beni ne hale getirdi!.. İki saat sürdü dönüşümüm.

Derya Bey, heykeltıraş titizliğiyle ve müthiş bir emekle çalıştı, ortaya bir karışık çıkarttı: Kurtadam-vampir. O korkunç halimle pozlar verdim, ürkütücü espriler yaptım, sıra makyajı temizlemeye geldi.

Hayretle gördüm ki yapılması ne kadar zahmetliyse yüzden çıkarılması da o kadar eziyetli... Yaşadığım deneyim gerçekten ilginçti ama yarım saat sonra yüzüme kavuştuğumda rahat bir nefes aldığımı itiraf etmeliyim...

Plastik makyaj işine nasıl başladınız? Eğitimini mi aldınız?

Alt yapım enteresan gelişti. Ben hep Devlet Tiyatroları Devlet Opera ve Balesi’nde çalıştım. Başlangıçta normal makyaj yapıyordum. Bu kurum, makyaj işine büyük katkı sağlar. Devlet tiyatrolarında inanılmaz karakter makyajı yapma fırsatı buluyorsunuz. Kurum, önünüzü açıyor, ufkunuzu genişletiyor, neler yapabileceğinizi görüyorsunuz. Bu meslekte alaylıyım. Ama öğrendiklerimin çoğunu yurt dışında edindim. Hâlâ da inanılmaz bir yurtdışı bağlantım vardır.

Nasıl bir bağlantı?..

Bu işi yapan insan, yetenekliyse, olağanüstü materyal bulur. O materyalleri takip etmeli. İşte ben de takip eden, o malzemeyi alıp burada uygulamaya çalışan biriyim.

Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?

30 yıldır. Ama bu, sadece plastik makyaj değil. A’sından Z’sine kadar makyajın her türünü yapıyorum. Biraz megalomanlık olacak ama hepsini biliyorum.

Bana makyaj yaparken mutlu gülümsemeniz yüzünüzden eksik olmadı...

Çünkü ben yaşıyorum. Çok seviyorum yaptığım işi. Benim yaşımdaki insanların çoğu artık yapmak istemiyor. Oysa ben sürekli yenilemek, yenilenmek derdindeyim.

Belki de çok zaman aldığı için artık insanlar yapmak istemiyordur.

Çok yorucu bir iş. Ve müthiş bir konsantrasyon gerekiyor. Yoruluyorsunuz. Bir sanatçıyı düşünün: Sahneye çıkıyor, müthiş bir performans gösterip alkışla o yorgunluğu atıyor. Ama bunu bir de o sanatçıya sorun.

“Hamile göbeği yapmak 45 günden önce olmaz”

Devlet tiyatrolarında kaç yıl kaldınız?

27 yıl. Tabii Ankara biraz kısır döngüdür. Sinema olayı, her zaman İstanbul’dadır.

Dizi-sinema sektörüne İstanbul’da girdiniz...

Buraya gelince bizim oyuncular beni önermeye başladılar. Hatta, hiç unutmam, TRT’nin çektiği ilk dizi ‘Kartallar Yüksek Uçar’ vardı... Hüseyin Karataş’ın. Allah rahmet eylesin. Sadri Alışık filan oynuyordu. Dizilere onunla başladım. Sinemaya da Tarık Akan’ın bir filmiyle başladım. Arkası kesilmedi.

Sinema dünyasında sizin yaptığınız işe ‘efekt makyajı’ da deniyor.

Plastik makyaj, Oscar Ödülleri’nin önemli bir dalı. Her yıl insanlar aday gösteriliyor, ödülü alıyor. Neden Türkiye’de gereken önem verilmiyor bu işe?.. Bu iş hep bütçelere takılıyor. Çünkü malzemeleri pahalı. Bir de biz, aceleci milletiz. Bekleyemiyoruz. Dışarıdaki adam, şu malzemeyi yaparken 1 ay süre veriyor. Çünkü bunun kalıbı var, protezi var... Bizde “Hemen bir hafta sonra gelsin” diyorlar. Mümkün değil, bunun bir mutfağı var, hazırlanması lazım. İsim vermek istemiyorum, beni biri arıyor “Hamile göbeği lazım, yapar mısın?’... Hamile göbeği denilen şey 45 günde çıkıyor.

Plastik makyajla neler yapılabilir?

İnanılmaz şeyler var. Vücudunuzda herşey değiştirilebilir. O kadar çok ki sayamam.

En zorlandığınız makyaj şekli hangisi?

Zorlanmak değil de çok zamanınızı alan çalışmalar oluyor. Mesela size uyguladığım protez, 2 saat sürdü. Bu küçük bir protez. Bir de bunun büyük olduğunu düşünün; saatler alır.

“Levent Kırca’yı şoka uğrattım”


YORUMLAR

Bu haberle ilgili hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yazan siz olun