www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN129,7930 %0,34
  • BIST75406 %0,22
  • EURO3,3338 %-0,24
  • USD2,9883 %-0,97

Cilde bahar bakımı

Uzun bir kışı daha geride bıraktık. Soğuk havanın faturasının farkında mısınız peki? Kuruyan eller, nemsiz kalan ve matlaşan cilt, dökülen saçlar... Ruhumuzla birlikte cildimizi de yenilemenin tam sırası.

14 Mayıs 2011 - 05:00
Yazı Boyutu:
x

 RÖPORTAJ: ESRA ÖZÜBEK

eozubek@doganburda.com

Bu mevsimde tepeden tırnağa cilt bakımı yapılması gerektiğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan ‘bahar bakımı’nın reçetesini yazdı.

Kışın kendini hissettiren soğuk hava, cildi nemsiz bırakarak kurumasına yol açar, mat ve solgun görünmesine neden olur. Bu yüzden baharla birlikte önlem almak gerekir. Cildi yenilemenin amacı, zararı onarmak. Cilt tipi ve ciltteki hasarın şiddetine bağlı olarak, dermatoloji uzmanları ve estetik cerrahlar, cilt hasarını tedavi etmeye çalışır. Cildimizdeki zarar; hafif, orta ve şiddetli derecede meydana gelir. Hafif hasarlar, dışardan uygulanan harici ürünler ve dermatolojik uygulamalarla ortadan kalkar. Ama ileri vakalarda cerrahi yöntemler etkili olur. Cilt yenilemek amacıyla dermokozmetik ürünler, cildi soyma işlemi olan peeling yöntemi, botulinum toksini uygulaması, dolgu işlemi ve lazer yöntemine başvuruluyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan kışın yıpranan cildin bahar bakımına ihtiyacı olduğunu belirterek uygulanabilecek tüm yöntemleri tanıttı: “Dermokozmetik ürünler; harici uygulanarak cilt yaşlanmasını geciktirir. Kozmetik ürünlerden farkı, istenilen sonuca biyolojik etkiyle ulaşmalarıdır. Derinin daha derin tabakalarına ulaşırlar. Vitamin A, vitamin C, meyve asidi, koenzim Q ve topikal antioksidanlar, dermokozmetik ürünlerde en fazla yer alan maddeler. Kullanımları, uzun sürelidir.

Bu ürünler, erken başlayan yaşlanmalarda etkilidir. Cilde yapılacak kozmetik uygulamaların etki süresini de uzatır. Önemli olan, kişinin, cilt tipine uygun ürünlerini seçmesi. Kış döneminde yağ ve nemlendirici özelliği fazla ürünler tercih edilir. Baharda ise az yağlı, hafif ürünler kullanılmalı. Yağ oranı fazla ürünler, cildin yağ dengesini bozup sivilceye zemin hazırlar. Yağlanmayı kontrol altına almak için tonik de kullanılabilir.”

Leke tedavisinde peeling mucizesi

İlkbaharda, güneşin alevlendirdiği cilt hastalıkları ortaya çıkabilir. Cilt lekelerinin baharda belirgin hale gelmesinin nedeni de budur. Sorunu olanlar mutlaka güneş koruyucu kullanmalı. “Leke” demişken devam edelim: Leke tedavisi yaz başlamadan tamamlanmalı. Tedavide renk açıcı kremler ve peeling yöntemi kullanılıyor. Bazı dermokozmetik ürünlerin, güneşle etkileşime girmemesi için akşam kullanılması gerekiyor. Renk açıcı kremlerde; hidrokinon, retinoik asit, azeleik asit, kojik asit, arbutin ve glikolik asit gibi maddeler bulunur. Bu maddeleri içeren ürünler tek başına uygulanabileceği gibi kombine şekilde de kullanılabilir.

Tedavi dermatolog kontrolünde olmalı. İki ay sonra tedaviden cevap alınmaya başlar. Ancak bu ürünlerin, güneş koruyucuyla birlikte kullanılması şart. Peeling; leke tedavisinde başvurulan bir diğer yöntem. Özellikle derin yerleşmiş lekelerde, peeling yöntemi, evde kullanılacak kremlerle birlikte daha iyi sonuç verir. Peeling, meyve asitli ya da TCA peeling şeklinde olabilir. Amaç lekeli olan hücrelerin soyularak atılması ve ciltteki hücrelerde renk üretimini baskılamaktır. Peeling tedavisi, iki ya da üçer hafta arayla dört-altı seans yapılır. Peeling işlemi için kullanılacak asidin konsantrasyonun güçlü olmamasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucu kullanmaya da tedaviden sonra devam edilmelidir.

Kişide leke sorununun yanında güneş hasarı, kırışıklık ve mat görüntü de varsa; hem ürün tedavisi, hem de peeling’le lekeler açılır. Bu uygulama sayesinde aynı zamanda cilde parlak, sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırılır. Özellikle leke sorununun yanında amaç cildin görünümünün değişmesi, sağlıklı bir görünüm kazandırmaksa bu sistem hedefe yöneliktir. Renk artışında azalmanın yanında, ince kırışıklıklar, ciltteki sarkma ve solgun görünüm gibi yaşlılıktan kaynaklanan sorunlar da hafifletilmiş olur.

Uzmana emanet edin


YORUMLAR

Bu haberle ilgili hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yazan siz olun