www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN130,0700 %0,63
  • BIST75076 %1,88
  • EURO3,3384 %-0,21
  • USD3,0375 %-0,26

'O günü unutamam'

Sağlık sektöründe 20 yıldır yöneticilik yapan Meri İstiroti Bahar 'Son Söz Doktorların' adlı kitabında 43 hekimin hayat hikayelerine ve anılarına yer verdi. İşte kitaptaki anılardan bazıları...

22 Ocak 2011 - 05:00
Yazı Boyutu:
x

KADIN HASTALIKLARI ve DOĞUM UZMANI MALTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ  PROF. DR. MOŞE BENHABİB:

‘ÖLÜ DOĞAN BEBEK DİRİLDİ!’

Doğum ve kadın hastalıkları uzmanı olan Dr. Şalom Benhabib’in oğlu olan Dr. Moşe Benhabib anlatıyor; “Normal bir sezaryen vakasına girecektim. Gebe kadının kayınpederi çok meşhur bir cerrahtı. Doğumdan sorumlu hekim olarak ailenin benden sağlıklı bebek ve anne beklediği biliyordum. Doğumdan önce gebenin annesi bana ‘Bak doktor bey, kızım sana emanet, bu lafımı unutma’ diyerek bizi ameliyata göndermişti. Nasıl bir sorumluluk duyduğumu anlatamam. Güle oynaya doğuma girdik. Bebeği çıkardık. Fakat bebek nefes almıyordu. Herkes oradan oraya koşuşturuyor, çocuk doktorları bebeğin nefes alması için uğraşıyordu.

Her türlü müdahaleye rağmen başaramadık. Çocuk doktorları bebeğin öldüğünü bildirdiler. İşte ne olduysa o zaman oldu. Anestezi uzmanı bir arkadaşım (Dr. Emine Taşkın) ‘Bırakın şu modern yöntemlerinizi, verin bebeği bana, babadan kalma yöntemi deneyeyim’ diyerek bebeğin çeşitli yerlerine vurmaya başladı. Herkes hayretle bakarken birden ağlama sesi geldi! Bebek nefes almaya başlamıştı.

Ölü doğan bebek o olaydan sonra yaşadı. Aileye durumu zor da olsa anlattık. Ailesi bebeğin adını Arda, göbek adını ise Güçlü koydu. Bu, hayatımda unutamadığım, tüylerimi diken diken eden müthiş anılarımdandır. Bebeğin nasıl hayatta kaldığını hâlâ açıklayamasam da...”

KALP VE DAMAR CERRAHİSİ UZMANI ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. CEM ALHAN:

KUDUZ VAR YETİŞ DOKTOR! 

 “1984 kışı, Muş’tayım... Kar tüm yolları kapatmış... Mecburi hizmet yaptığım sağlık ocağı bomboş... Mesai bitiminde lojmana gidip evin işlerini halledeceğim... Bunları düşünürken sağlık müdürümüz aradı, ‘Cem, kuduz salgını ihbarı aldık. Hemen sağlık memuru ile birlikte gidiyorsun. İhbarın geldiği yer bir dağ köyü ve 3 aydır ulaşım sağlanamıyor’ dedi. Oraya nasıl gideceğimizi sordum, yeterince açık cevap gelmedi ama yola çıktık.


YORUMLAR

Bu haberle ilgili hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yazan siz olun