www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN129,7930 %0,34
  • BIST75406 %0,22
  • EURO3,3338 %-0,24
  • USD2,9883 %-0,97

“'Domates almaya çıkıyorum' dedim Anamur'dan Kıbrıs'a yüzdüm”

Alper Sunaçoğlu (38) rekor üstüne rekor kıran bir yüzücü. Son olarak Anamur'dan Kıbrıs'a yüzdü. 26 saat 15 dakikada, 96 kilometre kat etti. 28 Ağustos'ta ise gerçekten büyük bir rekor denemesi yapacak

13 Ağustos 2011 - 05:00
Yazı Boyutu:
x

EYLEM KESKİN

eylem.keskin@posta.com.tr

64 metre yükseklikteki Boğaz Köprüsü’nden atlayacak, 187 kilometre yüzerek İmralı Adası’na ulaşacak. Onun deli olduğunu düşünebilirsiniz. Ama Alper Sunaçoğlu’nun tavrı net: “Köprüden atlayıp Türk milletinin cesaretini, 187 kilometre yüzerek de dayanıklılığını ıspatlayacağım.” Helal olsun sana Alper! Arkandayız! Umarız markalar, firmalar, isimler de sana sponsor olmak için arkanda yer alır...

Yüzmeye ne zaman, nasıl ve niye başladınız? >

1973 İstanbul doğumluyum. Arnavut kökenliyiz. Adana’da büyüdüm, orada yaşıyorum. Yüzmeye de Adana’da başladım. İçgüdüsel bir şeydi. Suyu seviyordum. Hâlâ da denizi olmayan bir yere tatile asla gitmem. Deniz veya havuz mutlaka olmalı. Adana’da ünlü yüzücü Ayhan Karataş beni fark edip yetiştirdi. İyi yüzüyor, büyüklerle yarışıyordum. Adana zaten yüzmenin beşiğidir, iyi yüzücüler, maraton yüzücüleri oradan çıkar. Buna sulama kanalları sebep oluyor. Sulama kanalında akıntıya karşı yüzüyorsunuz, bu da normal şekilde öğrenenlere göre fark getiriyor. Kanallarda boğulanlar da çok oluyor tabii. Küçükken 2 arkadaşımı yüzme kanalında kaybettim.

Korkup yüzmeyi bırakabilirdiniz...

Aksine, ciddiyetle sarılmama sebep oldu. Hata yaptığımda boğulabileceğimi fark ettim. İnsan suda nasıl boğulur, gözlerimle gördüm. ? 5 yaşından beri yüzmeyi hiç bırakmadınız mı? Bir evlilik yaşadım, o zaman 8 yıl boyunca bıraktım. Sudan kopmadım ama profesyonel anlamda boşluk oldu. Şu anda farkı kapatıyorum.

Evlenince neden elinizi ayağınızı çektiniz sudan?

Boşanma sebeplerimden biri de yüzmeydi. Eşim hakime “Günde 5 saat yüzüyor, eve geliyor, 2 saat duş alıyor” dedi.

Suya eşinizi boşayacak kadar aşıksınız demek ki.

Çok seviyorum. Allah beni susuz bırakarak denemesin. Kimse beni havuzu, denizi olmayan bir yere götüremez. Çalışıyorsam işi bırakırım. Denize o kadar bağlıyım. Kışın bile yüzerim denizde, düşünün artık.

“Annem madalyalarımı ‘teneke’ diye attı”

Çok rekorunuz var. Sayısını biliyor musunuz?

Saymakla bitmez. 1000’e yakın yarışa girdim, pek çok derece aldım. Evimin bir odası madalya, plaket ve kupayla dolu. Annemin “Bu tenekeler ne?” deyip attıkları hariç, 500-600 tane madalyam var. Hayatım boyunca dördüncülüğün altında bir derece almadım. Bir keresinde hastaydım, beşinci oldum ama hep kürsüye çıktım. Şimdi 30 yıllık maraton boşluğunu doldurmaya çalışıyorum.

Son maratonunuz Anamur’dan Kıbrıs’a olmuş. Nasıl geçti? Kaç saat yüzdünüz?

Yaklaşık 78 kilometrelik bir mesafeydi ama ben 96 kilometre yüzdüm. Takip ettiğim teknenin kaptanı yolu şaşırmıştı çünkü. Hiç küfür etmem ama o gün ağzımdan çıktı.

 Size hep tekne mi eşlik ediyor?

Evet, normalde teknenin önünde yüzüyorum ve kafes kullanmıyorum. Gece, balık geldiği için ışık da tutamıyoruz, mecburen tekneyi önüme alıyorum. 26 saat 15 dakikada Kıbrıs’a yüzdüm.

26 saat hiç durmadan nasıl yüzdünüz?

İmkansız gibi bir şey! Yüzdüm valla. Tabii sürekli kulaç atmadım. Susadığımda su içiyorum, acıktığımda yemek yiyorum. Ama tekne ile temasım olmuyor. Tekneden, pet şişede su, sıvı gıda, bal, pekmez takviye karışımlar atıyorlar. Anamur Belediye Başkanı bir araba dolusu muz getirmişti. Hayatımda en çok muzu o gün yedim. Hiç açlık hissetmedim. Uyku hissetmeye de vaktiniz olmuyor, sonuçta açık denizdesiniz.

Neden kafessiz yüzüyorsunuz?

Kafes olunca insanlar “Acaba yüzdü mü?”, “Hile yaptı mı?” gibi şeyler düşünüyor. En iyisi kafes kullanmamak. Böylece açık denizde kafessiz yüzerek dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirdim. “Korktum ama belli etmedim”

Korkmadınız mı koca denizde tek başınıza?..

Köpekbalıklarıyla filan karşılaşabilirdiniz... Korktum da belli etmedim. Yüzerken üç kulaç atarsınız, bir sağdan bir soldan nefes alırsınız. Bir ara korku geldi, arkama bakmaya başladım. Çünkü bir gün önce rüyamda arkadan bir köpekbalığı saldırdığını görmüştüm. Sürü halinde yunuslar görünce korktum bir de. Çünkü yunuslar köpekbalıklarını kovalar.


YORUMLAR

Bu haberle ilgili hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yazan siz olun