Cumhurbaşkanı da saraylı oluyor

Başbakan'ın İstanbul'daki çalışmaları için Dolmabahçe Sarayı'nda ofis kurmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için de Yıldız Sarayı hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı da saraylı oluyor

Yıldız Sarayı’nda ofis

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Yıldız Sarayı Büyük Mabeyn Köşkü, Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın ve bizim gibi dışarıyla ilgili bakanların kullanacağı bir yer olacak” dedi.

Günay, Başbakan Erdoğan ile yaptıkları Versay Sarayı gezisini şöyle anlattı:

‘Ulan bizde saray yok’

“Başbakan ile Fransa’ya gittik. Adamlar bizi Versay Sarayı’na götürdü. Saray bir şehir.

Topkapı o kadar mütevazı ki. 1800’lü yıllarda Padişah Abdulaziz Avrupa’ya gitmiş ‘Ulan ne oluyor, bizde saray maray yok’ demiş, gelmiş Dolmabahçe ve Beylerbeyi yapılmış.”

Bakan Ertuğrul Günay sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanı yakın zamanda uluslararası önemli bir heyeti Conrad Oteli’nde kabul etti. Kendisine, ‘Efendim, devletin cumhurbaşkanı otelde heyet kabul etmez’ dedim. ‘E ne yapalım?’ diye sordu.

‘Bir yol bulalım’ dedik.” Günay, “Cumhurbaşkanı Büyük Mabeyn için ne diyor?” sorusuna “Bize ‘Bakalım’ dediler” yanıtını verdi.

İnönü ve Bayar’a eleştiri

Cumhuriyet’in başlangıcında Atatürk’ün özgün bir mimari geliştirmeyi amaçladığını belirten Günay, İnönü ve sonrasında gelen liderleri şöyle eleştirdi:

“Atatürk’ten sonra cumhuriyetin ruhunu öldürmüşler. Kim? İsmet Paşa, Celal Bayar. Tarihi binanın önüne getirmişler Türk Hava Kurumu’nu dikmişler. Maalesef İsmet Paşa’nın çocukları Pembe Köşk’ün bahçesine apartman yaptılar.”

2