Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve mitinge katılanlara hakarete para cezası verildi.

AK Parti mitingine katılanlara ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta hakaret eden kişi, 10 bin 120 lira adli para cezasına çarptırıldı

01 Şubat 2015, Pazar 15:57
A A

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Tuzla AK Parti Gençlik Kolları Üyesi Metin Çalgan'ın şikayeti üzerine, sanık Damla D. hakkında Facebook'ta o dönem başbakanlık görevinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından düzenlenen mitinglere katılan AK Partililere ''hakaret'' suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle dava açıldı.

İstanbul Anadolu 56. Asliye Ceza Mahkemesi, sanık Damla D'nin AK Parti mitinglerine katılan kişilere ve şikayetçi Metin Çalgan'a "hakaret" ettiği gerekçesiyle 90 gün adli para cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Mahkeme, sanık Damla D'nin eylemini alenen ve birden fazla kişiye karşı işlediğine kanaat getirerek, cezasını 183 gün adli para cezası olarak arttırdı. Duruşmalardaki iyi hali göz önüne alınan sanık Damla D'nin cezasını 152 güne indiren mahkeme, günlüğü 20 liradan sanığın 3 bin 40 liraya çarptırılmasına hükmetti.

Mitinge katılanlara ve Erdoğan'a hakaretten para cezası

Bunun yanı sıra savcılık tarafından Damla D. hakkında yine söz konusu sitedeki profilinde dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alacak şekilde hakaret içeren sözlerinden dolayı ''kamu görevlisine hakaret'' suçundan 2 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle de dava açıldı.

İstanbul Anadolu 74. Asliye Ceza Mahkemesi, sanık Damla D'yi ''kamu görevlisine hakaret'' suçundan 365 gün adli para cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanığın suçunu basın ve yayın yoluyla yaptığına işaret ederek cezasını 425 güne adli para cezasına çıkarttı. Sanığın duruşmalardaki iyi halini göz önüne alan mahkeme, sanığın cezasını 354 gün adli para cezasına indirerek, günlüğü 20 liradan 7 bin 80 lira para cezası verdi.

Sanık Damla D, AK Parti mitingine katılanlara ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "hakaret" suçundan toplam 10 bin 120 lira adli para cezasına çarptırıldı.

PARA HAZİNE'YE GİDECEK

Tuzla AK Parti Gençlik Kolları Üyesi Metin Çalgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 23 Mart 2014'te Ak Parti İstanbul Yenikapı mitingine katılan ve dönemin başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Facebook üzerinden hakaret eden Damla D'yi savcılığa şikayet ettiğini belirtti.

Çalgan, bu kararın emsal olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Kararlar, avukatım Fatih Recep Akkuş tarafından bana iletildi. Sebebi ilk kez siyasi parti üyelerine hakaret eden kişi hakkında siyasi partiye üye birisi tarafından yapılan şikayetle ceza davası açılarak karar verildi. Hukuk mahkemelerinden belli bir tazminat kazananlar oldu. Fakat bu ceza mahkemesi olduğu için kişi hakkında verilen adli para cezaları devletimizin hazinesine girecektir. Bu dava emsal karardır. Artık belli bir topluluğa veya siyasi partiye hakaret edenler hakkında temsilciler değil de o topluluğa yahut siyasi partiye üye olan herhangi bir kişi savcılığa giderek şikayetçi olabilir. Hakaret eden kişi de ceza alabilir." Kendisi ve avukatı aracılığıyla sosyal medyada, AK Parti ve devlet büyüklerine ağır hakaretlerde bulunan kişilerden şikayetçi olacaklarını dile getiren Çalgan, ''Herkesten tehdit, hakaret gibi paylaşımlarını yayından kaldırılmasını rica ediyoruz'' diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;