Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Özgecan açıklaması

Mersin'de önce bıçaklanıp sonra yakılarak öldürülen Özgecan'la ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez konuştu. Erdoğan, Özgecan davasının bizzat takipçisi olacağını söyledi

16 Şubat 2015, Pazartesi 14:00
A A

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da Müteahhitler Toplantısı'nda yaptığı konuşmada CHP milletvekili Aylin Nazlıaka'yı da eleştirdi. Erdoğan "Özellikle karar mekanizmalarının büyük çoğunluğunu oluşturan beyefendilere sesleniyorum: Bu olay (Özgecan’ın öldürülmesi), hepimizin kızının başına gelebilirdi. Bu konuyu bu hassasiyetle sizler, bizler sahiplenmedikçe gerçek bir iyileşme mümkün olmayacaktır." diye konuştu.

 

 

Erdoğan şunları söyledi:

Özgecan kardeşimizin katledilmesi karşısında dans edenler bizim kültürümüz bilmiyorlar. Biliyorsan önce Fatiha oku, rahmet oku. Dans ediyor. Bunun kültürümüzdeki yeri adeta seviniyor. Ateş düştüğü yakar.


CHP milletvekili Nazlıaka, dans olayının her yıl 14 Şubat'ta yapıldığını açıklamıştı.

Özgecan kızımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu alçaklığın failleri yakalandı. İnşallah hak ettikleri cezayı alacaklar.

 

 

Bu vahşice cinayeti işleyenlerin adalet karşısında en büyük cezayı almaları için bizzat davanın takipçisi olacağım. Kadını zayıf, acip görüp ona şiddet uygulayan her kim olursa olsun alçaktır. Cahiliye döneminde kızları toprağa görenlerle şiddet uygulayanlar arasında fark yoktur. Cahiliye döneminde kadını bir mal gibi alıp satanla şimdi medyada onu bir meta gibi pazarlayanlar arasında fark yoktur.

Tüm siyasi hayatım boyunca kadınları hak ettikleri yere getirmenin gayreti içinde oldum.

Kadına şiddete karşı da metalaştırmaya karşı da mücadele içinde oldum.

Özgecan kızımızın vefatı nedeniyle ortaya çıkan hassasiyetin yeni bir dönemin başlangıcı olacağını düşünüyorum.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;