Cumhurbaşkanı Gül, İsrail'in davetine olumlu bakıyor

Cuma, 06 Kasım 2009 - 05:00

Abdullah Gül’ün bundan iki yıl önce Filistin lideri Mahmud Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı Peres’i Ankara’da buluşturması dünyada büyük ses getirmişti. Şimdi Gül’ün tarafları yine bir araya getirmek konusunda olumlu rol üstlenebileceği düşünülüyor. Ancak bu kez Ankara ve Tel Aviv’in arasında soğuk rüzgarlar estiği için önce bu havayı dağıtmaya ihtiyaç var. İşte bu çerçevede geçtiğimiz günlerde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Cumhurbaşkanı Gül’ü ülkesine resmen davet ettiğini açıkladı. Peres’in mesajını İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Çankaya Köşkü’ne giderek Gül’e iletti.

Şimon Peres, Davos Zirvesi’yle birlikte iki ülke arasında gerilmeye başlayan ilişkilerin Gül’ün ziyaretiyle tekrar eski seyrine dönmesini umuyor.

Slovakya yolculuğunda uçakta sohbet etme imkanı bulduğumuz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaşanan son gelişmelere karşın İsrail ile ilişkilerin özünde bir değişiklik olmadığını söylemişti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin bölgede barışa katkı verebilmesi için ilişkilerin sağlıklı ve sağlam olması gerektiğini ifade etmişti.

Gül’ün bu sözleri Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerinde köklü bir değişiklik olmadığı şeklinde yorumlanmıştı.

Dönüş yolculuğunda Cumhurbaşkanı Gül’e, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in davetiyle ilgili ne düşündüğünü sordum.

Cumhurbaşkanı Gül, davetle ilgili olumlu bir yanıt verdi ve İsrail’i ziyaretinin bir zamanlama meselesi olduğunu söyledi. Ancak kendisinden önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etti. Bu arada Ahmet Davutoğlu’nun İsrail’e gidişinin planlandığı ancak bakanın Kudüs’ten Gazze’ye geçişine İsrail’in soğuk baktığı konuşuluyor.

Ruhban Okulu konusu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yönelttiğim sorulardan biri de Ruhban Okulu ile ilgiliydi. İstanbul Rum Patriği Bartholomeos’un iki gün önce Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ile görüşmesinde Ruhban Okulu’nun hala kapalı olduğunun dile getirildiğini hatırlattım.

Bu konuda Cumhurbaşkanı Gül’ün genel yaklaşımında da olumlu bir hava hissettim. Cumhurbaşkanı karşılıklı iyi niyetli adımlarla sorunun çözüleceği kanaatinde. Abdullah Gül, Yunanistan’ın yeni Başbakanı Yorgo Papandreu’dan da çok umutlu görünüyor. Gül, Papandreu iktidarı döneminde Batı Trakya konusunda da olumlu adımların atılacağına inandığını söyledi.

Bu arada dün Atina’da temaslarda bulunan Devlet Bakanı ve Avrupa Birliği Baş Müzakerecisi Egemen Bağış’ın, Yorgo Papandreu’nun mesajını Başbakan Erdoğan’a iletmesi bekleniyor.