Cumhurbaşkanı Gül 'Tilki Dede'yi uyardı

Gümüşhane'nin Kelkit İlçesi'nde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendisini izlemek için ağacın tepesine çıkan 85 yaşındaki Halil Selçuk'u uyardı

16 Kasım 2013, Cumartesi 15:14
A A

Ağacın tepesinde oturan bayraklı dedenin düşmeden inmesi için yardım edilmesini isteyen Cumhurbaşkanı Gül, "Bilirsin çıkmak kolay da inmek zordur" dedi. Erzincan’daki incelemelerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yanında eşi Hayrünnisa Gül’le bu sabah karayolu ile Gümüşhane’ye hareket etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül Kelkit İlçesi’nde coşku ile karşılandı.

"SİZLER HERŞEYE LAYIKSINIZ"

Kaymakamlık önünde toplanan Kelkitlileri selamlayan Abdullah Gül hazırlanan platforma çıkarak şunları söyledi: "Cumhurbaşkanınız olarak bütün illerimizi ziyaret ediyorum. Dün Erzincan’da idim. Bugün de Gümüşhane’ye geçiyorum. Tabii ki geçerken Kelkit’te durmadan, sizlerle kısa da olsa görüşmeden geçmek mümkün olmazdı. Daha önce defalarca Erzincan ve Gümüşhane’ye geldim. Ama Kelkit’e açıkçası ilk defa uğruyorum. Kelkit’e ilk defa Cumhurbaşkanı olarak gelmiş oldum. Memleketimizin her tarafı çok gelişiyor, çok güzelleşiyor. Yollar güzelleşiyor, havaalanları açılıyor, şehirler, ilçeler hepsi güzelleşiyor, okullar çoğalıyor hastaneler her şey. Bütün bunlar siz değerli vatandaşlarımız için. Sizler her şeye layıksınız. Vatan, millet sevgisi devletine bağlılığı ile Kelkit, Gümüşhane, Erzincan bütün bu bölgelerimiz herkes tarafından çok iyi bilinmektedir. Şüphesiz ki bu ziyaretlerim sırasında şehir, ilçelerimizin ihtiyaçlarını da valilerimizden kaymakamlarımızdan, belediye başkanlarımızdan hepsinden dinliyorum. Onlar da muhakkak ki en kısa sürede giderilecek ve gerekenler hep yapılacaktır."

CUMHURBAŞKANI GÜL: İNSAN SEVGİSİ NE YAPTIRIYOR

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ardından ’Türkiye seninle gurur duyuyor’ sloganı atıldığını görünce mikrofonu yeniden eline alırken, kendisini izlemek için çam ağacının tepesine çıkan bir dedeyi işaret etti. Gül, "Bakın görüyor musunuz insan sevgisi, adamı nereye çıkarıyor? Aman dikkat edin. Maşallah 85 yaşındaymış dedemiz. Allah uzun ömür versin. Aman aman dikkatli indirin, yardımcı olun. Çıkmak kolay da inmek zordur" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’e Kelkitli kadınların dokuduğu, Cumhurbaşkanlığı forsunun da bulunduğu Tük Bayrağı kilim hediye edildi. Alkışlar ve sevgi gösterileri arasında makam otomobiline binen Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Gümüşhane’ye hareket etti.

AĞACA TIRMANAN HALİL DEDE: GÖREVDE KALMASINI İSTİYORUM

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ağacın tepesinde görünce dikkatli indirilmesini istediği 2 çocuk ve 8 torun sahibi Halil Selçuk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü çok sevdiğini anlatırken, Kelkitlilerin kendisini ’Tilki Halil’ lakabıyla tanıdığını söyledi. Halil Selçuk, "Çocukluktan beri lakabım ’Tilki Halil’dir. Madenciyim. Ağaca çıkarım, dağlarda maden ararım. Ağaca, Cumhurbaşkanımıza ’hoş geldin’ demek ve bir soru sormak için çıktım. Görevden kaçmak yok, ’göreve devam mı, yoksa hayır mı?’ diye bağırdım. Ancak kalabalıktan duymadı. Ben görevde kalmasını ve devam etmesini istiyorum. Cumhurbaşkanımızı çok sevdiğimden dolayı daha iyi görebilmek için ağaca çıktım" dedi. 

Turgay İPEK- Recep DEMİRCİ/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;