Cumhurbaşkanı Gül'den 5 milyar dolar destek

Gül, resmi ziyaret için bugün Umman'a uçuyor. Cumhurbaşkanı'na 80 işadamı eşlik ediyor. Türklerin Umman'da teklif verip sonucunu beklediği 5 milyar dolar değerinde ihale bulunuyor

Cumhurbaşkanı Gül'den 5 milyar dolar destek

İHALELERE KATKISI OLACAK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Umman Sultanı Kabus bin Said’in resmi davetlisi olarak bugün Umman’a gidiyor. Abdullah Gül’e üç gün süreli ziyaretinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında 80 işadamı eşlik ediyor. Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinin, bu ülkede sonucu beklenen ihalelere büyük katkısı olacağı belirtiliyor.

İKİ HAVAALANI BEKLENİYOR

Türk şirketlerin Umman’da sonucunu bekledikleri ihalelerin toplam değeri 5 milyar doları buluyor. En büyük ihalelerden, 2 milyar dolarlık Başkent Muskat Havaalanı Genişletme projesine TAV ve Enka teklif vermiş durumda.

750 bin dolarlık Salalah Havaalanı inşaat ihalesinde de Alarko yarışıyor. Attila Doğan Şirketler Grubu, petrol ve gaz altyapısıyla ilgili 3 projeden 700 milyon dolarlık iş bekliyor.

SIFIRDAN KENT YAPILIYOR

Umman’da Muskat’ın 90 kilometre batısında sıfırdan bir kent inşa ediliyor. Blue City adlı 250 bin kişilik, 15 milyar dolarlık kentin ilk kısmını Enka ve Yunan Aktor Ate inşa ediyor.

3 otel ve 5 bin konuttan oluşan bu kısmın değeri 1.9 milyar dolar. Fiba Holding ise Çin’in Shenyang kentinde 200 milyon dolarlık bir alışveriş merkezinin inşasını, Umman Devlet Rezerv Fonu ile ortaklaşa gerçekleştiriyor.

İŞ ADAMLARI ORDUSU KATILIYOR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Umman ziyaretinde eşlik eden isimler arasında şunlar bulunuyor: TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Ata Holding Başkanı Korhan Kurdoğlu, Kibar Holding Başkan Yardımcısı Ali Kibar, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Çalık Holding Başkanı Ahmet Çalık, TAV Başkanı Hamdi Akın, Nurol Holding Başkanvekili Oğuz Çarmıklı, Mak-Yol İcra Kurulu Başkanı Adnan Çebi, STFA İnşaat Başkanı Alp Taşkent, Alarko Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu.