'Cumhurbaşkanı'nın neyi hedeflediği belli'

BDP'li vekillerle ilgili düzenlenen fezlekeyi değerlendiren Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı ile aralarında fikir ayrılığı olup olmadığına yönelik "Cumhurbaşkanı'nın açıklamasının neyi hedeflediği belli" dedi

28 Kasım 2012, Çarşamba 19:35
A A

Başbakan Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Senegal Başbakanı Abdoul Mbaye ile görüştü.

>>> Gül: Ben fikrimi söyledim

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile 9 BDP'li milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresine değindi.

Erdoğan, konuyla ilgili 'seçildikleri halde Meclis'te olmayan milletvekillerinin noksanlık oluşturduğu' değerlendirmesini yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile fikir ayrılığı olup olmadığına yönelik bir soruya ''Konuları saptırmayalım. Farklı konu, farklı konu. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasının neyi hedeflediği bellidir benim yaptığım açıklamanın da neyi hedeflediği bellidir'' yanıtını verdi.

Erdoğan şöyle devam etti:

"Haklarındaki hükümlerin kesinleşmesiyle ilgili olarak şu anda adı geçen, milletvekili olduğu söylenen ve cezaevinde olan kişiler yargılanmaktadır. Fakat Parlamento çatısı altında olanların, dokunulmazlık zırhına bürünenlerin işlediği suçlar vardır.

Bunlarla ilgili fezlekeler düzenlenmiştir ve bu fezlekeler Parlamento'ya geldiğinde dokunulmazlıklarının devamı mı, yoksa kalkması mı, bu kararı Parlamento verecektir. Eğer Parlamento dokunulmazlıkların kaldırılması kararını verirse, o zanlılar hakkında da bu defa bir yargı süreci başlayacaktır.

'Türkiye'de milletvekili olarak dokunulmazlık zırhına bürünmek suretiyle ülkenin refahına, huzuruna kastedenlere, adeta teröre teşvik edenlere, 'silahlanın' çağrısında bulunanlara karşı da herhalde milletin vekilleri olarak bizim de yapmamız gerekenler vardır, milletimizin de bizden beklentileri vardır.

Bu konuda bizler de AK Parti Grubu olarak bu fezlekeler üzerinde çalışmalarımızı yapmak suretiyle kararımızı verir, atmamız gereken adımı atarız."

GAZZE ZİYARETİ

Erdoğan, Gazze'ye yapmayı planladığı ziyarete ilişkin ise ''Bu arzumu şartlarımızın elverdiği ilk anda gerçekleştirmek istiyorum. Karar verdiğimiz anda açıklar ve gider ziyaretimizi gerçekleştiririz. Oradaki son tabloyu bizzat yerinde görmek istiyorum'' dedi.

'PATRİOT KONUSUNDA HÜKÜMETE GÜVENİN'


Türkiye'nin NATO'dan patroit füze talebine yönelik İran'dan yapılan bazı açıklamalara da değinen Erdoğan, ''Hükümetinize, devletinize inanın. Hükümetiniz, devletiniz eğer bir konuda bir karar verecekse bu kararı verirken nereye danışarak, kimlerle danışarak, kimlerle bunun istişaresini yaparak vereceğini çok iyi bilir ve adımını da ondan sonra atar ve bu adımı attıktan sonra da milletten almış olduğu vekaletle bunu sürdürür. Bizim başka yerden vekalet alma gibi bir derdimiz yoktur'' ifadelerini kullandı.

NTV

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;