Cüzdanı at, telefon yeterli!

Çarşamba, 23 Haziran 2010 - 12:26

Cüzdanı at, telefon yeterli!

Dünya çapında mobil ödeme kullananların sayısının 108 milyona ulaştığı bildirildi. AA muhabirinin Gartner araştırma şirketinin raporundan derlediği bilgilere göre, kullanıcıların, bu projeye üye firmalardan, cep telefonu yazılımları ile alışveriş yapabildiği mobil ödeme sistemi her geçen gün genişliyor.
Gartner’ın araştırmasına göre, küresel mobil ödeme kullananların sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 54,5 artarak 108 milyon 600 bin kişiye ulaştı. Bu rakamın tüm GSM kullanıcılarının yüzde 2,1’ine karşılık geldiği ifade ediliyor.

Rapora göre Asya/Pasifik bölgesi, bu teknolojinin en çok kullanıldığı yer olarak dikkat çekiyor. Sadece bu bölgelerdeki kullanıcı sayısı 63 milyona yaklaştı. Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan oluşan EMEA bölgesinde 27,1 milyon, Batı Avrupa’da 7,1 milyon, Latin Amerika’da 8 milyon ve Kuzey Amerika’da ise 3,5 milyon kişi mobil ödeme kullanıyor.

MOBİL ÖDEME NEDİR, NEREDE KULLANILIR

Yurtdışı örneklerinde en çok SMS gönderilerek kullanılan mobil ödemenin, cepten internet ya da temassız işlem gibi uygulamaları da bulunuyor.
Tüketiciler müzik, video ve oyun gibi ürünler ile ulaşım ücretleri, otomobil park ücreti, bilet ve buna benzer şeyleri de yine mobil ödeme ile satın alabiliyor.
 

AA