D'Art Galeri'de 'Ben de zaman-dünden bugünden' (5 Ekim - 28 Ekim)

Türkiye'nin tek seremik galerisi olarak sanat hayatına devam eden D'Art Galeri, 5 Ekim'de yeni bir sergi ile karşınızda...

27 Eylül 2017, Çarşamba 16:32
A A
Küratörlüğünü önemli seramik sanatçılarından Duygu Bağlan'ın, organizatörlüğünü ise Elif Aydın'ın yaptığı D'Art Galeri, seramik ve cam sanatının geniş kitlelere yayılması için sergiler açmaya devam ediyor. 
 

"BEN DE ZAMAN - DÜNDEN BUGÜNDEN"


Zehra Çobanlı,1981 yılından bu yana ürettiği eserlerini , alanındaki yeni teknik arayışları ,araştırmalarını ,biçimsel  ve yüzeysel  olarak ele aldığı çalışmalarını,Anadolu’da var olan geleneksel  kültürümüzün  öğelerine  göndermeler  yaparak,çağdaş bir biçimde yorumlamaktadır.

Kendi kurguladığı hikayeleri seramiğe aktaran Çobanlı özgürlüğün, romantizmin ve geleneksel İznik çinilerinin en güzel mavisi  ve arınmışlığın simgesi beyaz rengi  kullanarak ürettiği eserlerinde  kadınlara ve doğaya dair konulara göndermeler yaparken seramiğin fonksiyonel yönünü de ötelememiş, hat sanatının  yorumlarını çanak,duvar tabağı gibi fonksiyonel nesnelerin yüzeylerine bezemiştir.

Bu sergide Zehra Çobanlı’nın farklı dönemlerde ortaya koyduğu fonksiyonel eserleri ile birlikte  doğa içerikli  ve kadınlara dair  çalışmaları  yer almaktadır. Binlerce yıl nice yaşam izlerine şahit olmuş dağları betimlediği küçük ölçekli eserleri  ile güven,sonsuzluk,uzaklık,erişebilmek ,varabilmek duygularını  pekiştirmeyi  hedeflerken aynı zamanda yeni bir başlangıcın da ip uçlarını vermektedir.

2015 yılında merkezi İsviçre’de bulunan  Uluslararası Seramik Akademisi üyesi seçilen Çobanlı, 1981 yılından beri sanat çalışmalarını  aralıksız sürdürmektedir.

5 Ekim 2017 Perşembe akşamı 18.30’da D’art Galeri’de gerçekleşecek olan açılışımızın akabinde 28 Ekim 2017’ye kadar sürecek sergide  sizleri de aramızda görmekten onur duyarız..
 
Saygı ve Sevgilerimizle,
D’art Galeri


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;