Da Vinci'nin şifresini parmak izi çözdü

Dünyanın en ünlü ressamı Leonardo Da Vinci'ye ait yeni bir tablo bulundu.500 yıllık tablo on milyonlarca dolardan satışa çıkarılacak

14 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

UZMANLAR ONUN DEDİ

İngiltere’de 1998 yılında düzenlenen bir müzayedede ‘Rönesans Giysileri İçindeki Genç Kızın Profili’ adıyla sunulan tablo 19 bin dolara (28 bin TL) satılmıştı.

Peter Silverman, iki yıl önce tabloyu satın aldı. Tablonun ünlü İtalyan ressam Leonardo Da Vinci’nin olduğu şüphesi üzerine, resmi uzmanlara kontrol ettirdi. Paris’te yapılan incelemede, resmin sol üst köşesinde bir parmak izi bulundu.

Parmak izinin Leonardo Da Vinci’nin kariyerinin başlangıcında henüz yaptığı St. Jerome adlı eserindeki parmak izine benzediği ortaya çıktı.

SATIN ALAN KÖŞEYİ DÖNDÜ

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi ressamı olarak kabul edilen Leonardo Da Vinci’nin en önemli eseri Mona Lisa. Tablo, Dan Brown’un tüm dünyada 44 dile çevrilen ve en çok satanlar listesinin ilk sırasında yer alan ‘Da Vinci Şifresi’ adlı romanla daha da popüler oldu.

Solak bir ressam tarafından 500 yıl önce yapılan tablonun kesin olarak Leonardo Da Vinci’nin elinden çıktığı belirlenirse on milyonlarca dolardan satışı çıkarılması bekleniyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.