Dağcılarla yürüyüp kurtuldular

Ovit Dağı Geçidi'nde mahsur kalanlar yaya olarak getiriliyor. Helikopter sis ve yeni çığ tehlikesi nedeniyle inemedi

22 Kasım 2009, Pazar 10:09
A A

Rize'nin İkizdere İlçesi Ovit Dağı Geçidi'nde çığ düşmesi sonucu midibüste mahsur kalan ve yaklaşık 30 saat sonra ulaşılabilen aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 18 kişi, dağcılar eşliğinde yaya olarak yola çıktı. Mahsur kalanlar, dağcılar eşliğinde yaptıkları yürüyüşün ardından Sivrikaya köyü yakınlarında açık yola ulaştı. Burada araçlara bindirilen 18 kişi ile dağcılar Ovit dağı'ndaki şantiyeye doğru yola çıktı.

İkizdere ile Erzurum’un İspir İlçesi arasındaki karayolunun 67'nci kilometresinde cuma günü saat 18.00 sıralarında çığ düşmesi sonucu Biberoğlu Yaylası’nda ‘Öz İspir Seyahat'a ait 25 EC 912 plakalı midibüste mahsur kalan sürücü ile 17 yolcuya bugün saat 00.30 sıralarında ulaşıldı. Karayolları 103'üncü Şube Şefliği’nden araçla yola çıkan Kaçkar Dağcılık Kayak Rafting İhtisas Spor Kulübü (KDRK) Başkanı Mehmet Emin Ayhan ve dernek üyelerinden Sultan Beyaz ile Hasan Köse, sarp ve kayalık bölgeye kadar ilerledikten sonra yaklaşık 3 saatlik yürüyüş ardından araca ulaştı. 

SU VE YEMEK GÖTÜRDÜLER

Yanlarında götürdükleri su ve gıda maddelerini midibüste mahsur kalanlara veren dağcılar, Ovit Dağı’nda oluşturulan kriz merkezinde bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu'nu telefonla bilgilendirdi. Daha sonra bölgeye, aralarında İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe’nin de yer aldığı 10 kişilik sağlık ekibi yaya olarak hareket etti. Ancak, sis ve tipi nedeniyle ekipteki 6 kişi dönmek zorunda kaldı. İl Sağlık Müdürü Tepe ile 1 doktor ve 2 sağlık personeli ise 4 saatlik yürüyüş ardından midibüse ulaştı. Sağlık ekibi, soğuktan etkilenen iki yolcuya tıbbi müdahalede bulundu.

BOT, HEDİK VE ÇORAP GÖNDERİLDİ

Bu arada İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe’den yolcuların ihtiyaçları için bilgi alındı. Rize Belediyesi'nce temin edilen 18 bot, hedik ve çorap ile çamaşır, bu sabaha karşı Ovit Dağı'ndaki şantiyeye getirildi. Malzemeler, 3 dağcı eşliğinde midibüse ulaştırılmak üzere gönderildi. Midibüste mahsur kalanlar ayakkabı ve diğer giysileri giydikten sonra bölgeye hareket eden takviye dağcılar eşliğinde 3 kilometrelik yolu yaya,kalan 7 kilometrelik yolu ise araçla geçerek Ovit Dağı’ndaki şantiyeye ulaştırılacak.

HELİKOPTER İNEMEDİ

Mahsur kalan yolcular için Diyarbakır’dan gelen askeri helikopterin sabah erken saatlerde midibüsün olduğu bölgeye yaklaştığı, ancak olumsuz hava koşulları ve çığ riski nedeniyle iniş yapamadığı ifade edildi.

KRİZ MERKEZİ TOPLANDI

Bugün saat 06.00 sıralarında Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Erhan Güder, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turan ve diğer yetkililer toplantı yaptı. Toplantıda, midibüse ulaşan İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe’den alınan bilgiler eşliğinde helikopterin bölgeye inemediği öğrenilince, mahsur kalan 18 kişinin yaya olarak getirilmesi kararı alındı. Bu karar, şantiye çevresinde bekleyişlerini sürdüren yolcu yakınlarına da iletildi. Araçlarına binerek bölgeye hareket etmek isteyen yolcu yakınları, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'nın güzergahta çığ riski olduğu yönündeki uyarısı ardından bölgeye gitmekten vazgeçti. Bazı yolcu yakınları ise aradan 38 saat geçmesine rağmen mahsur kalanlaın hala getirilememiş olmasına tepki gösterdi.

‘RİSKLERİ EN İNCE AYRINTISA KADAR DEĞERLENDİRECEĞİZ’

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, bölgeyi çok iyi bildiğini belirterek, “Bu işin vahametini önce ben de anlayamadım. Ancak birkaç saatlik iş olmadığını gördük. KDRK ekibi bu bölgeyi iyi bildiği için onları bölgeye yönelttik. Gece işyeri açtırıp bot ve çorap ile ihtiyaç olan malzemeleri aldırdık. Bütün ihtiyaç malzemelerini gönderdik. Artık 3 gün daha orada kalsalar bile bir şey olmaz. Kimsenin tırnağının kırılmasına bile razı olmayız” dedi.

Bakırcı, “30 kişiyi aynı anda göndermenin nelere mal olabileceğini düşünemiyorum. Geçen yıl bunun örneği Trabzon’un Zigana Dağı’nda yaşandı. Yaya olarak dönebilirler, ama bir kişinin inişi en az 3 saat sürer. Böyle bir şeyi ne dağcılar göze alabilir, ne de biz. Riskleri en ince ayrıntısına kadar değerlendiriyoruz” diye konuştu.

BÖLGEDE ÇIĞ RİSKİ

Öte yandan Ovit Dağı'nda sabah saatlerinde yer yer kar yağışı görülüyor. Sisin etkisini kısmen kaybettiği bölgenin yüksek kesimlerinde tipinin etkili olduğu belirtiliyor. Midibüsün bulunduğu bölgede ise hava şartlarının normale dönmesiyle çığ riskinin arttığı ifade edildi.

MAHSUR KALANLARIN İSİMLERİ

Bu arada midibüste mahsur kalan yolcuların isimleri belli oldu. İsim listesi şöyle:

Hasan Arslan (Şoför), Hızır Deniz, Doğan Kaya, Elif Beyza Yıldırım, Salih Kaşıkçı, Deniz Hacıfazlıoğlu, Yakup Erbaş, Gülefer Akın, Hülya Korkmaz, Funda Fener, İmdat Çetin, Serkan Mercan, İsmail Can Koçali, Fatih Sultan Yılmaz, Savaş Yaşar, Yavuz Kopuz, Semih Sayın ve Zafer Mutlu

Muhammet KAÇAR- Osman ŞİŞKO- Serkan KILINÇ/İKİZDERE(Rize), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;