'Dağdaki de gelsin'

PKK'lıların dönüşü sonrası Ağrı'da konuşan Başbakan Erdoğan, teröristlere şöyle seslendi: Dağdakilerin tamamının silahlarını bırakarak dönmelerini bekliyorum

22 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

AĞRI’DA KONUŞTU

Başbakan Tayyip Erdoğan dün Ağrı’da bir dizi açılışa katıldı. Ardından İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin akademik yıl açılış törenine katılan Erdoğan, Kürt açılımı olarak bilinen demokratik açılımı anlattı. Erdoğan, “Pazartesi günü Habur’dan 34 kişi Türkiye’ye dönüş yaptı. İnşallah çok daha fazlasını bekliyoruz. Dağdakilerin tamamının silahlarını bırakarak dönmelerini bekliyorum” dedi.

DTP’YE ELEŞTİRİ: KIŞKIRTMA

Kuzey Irak’tan gelen PKK’lıların törenle karşılanmasına da değinen Erdoğan isim vermeden DTP’ye yüklendi. Erdoğan “Son derece sevindirici bir gelişmeyi bile ayrıştırıcı bir şova dönüştürmek için sorumsuzca tavırlar sergileniyor. Türkiye’de huzur isteyenler böyle bir şovun peşine nasıl düşebilir?” diye konuştu. Erdoğan “Allah aşkına bu mu samimiyet. Ülkenin hassasiyetleri göz ardı ediliyor. Hangi yüzle milletin karşısına çıkıp ‘Biz huzur istiyoruz, kardeşliğin pekişmesini istiyoruz, birlik istiyoruz’ diyeceksiniz. Ülkenin bir kesimini kışkırtarak, bütünlüğü savunduğunuzu hangi yüzle ifade edeceksiniz?” ifadesini kullandı.

‘AÇILIMA DEVAM’

Erdoğan DTP’ye eleştirilerine şöyle devam etti: Şu dönem adeta bir tarih yazılıyor, inşa ediliyor. Bugün ulaştığımız noktayı kimsenin heba etmeye hakkı yok. Onun için sizlerden de yardım istiyorum. Milli Birlik Süreci’ni bu tür provokatif eylemlerle, bu tür şovlarla engelleyebileceklerini zannediyorlarsa, çok büyük bir yanılgı içindedirler. Tahriklerine rağmen bu süreci nihayete erdireceğiz.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;