'Dağdan inmek iyi ama...'

PKK'lı iki grubun Demokratik Açılım'a destek vermek için Türkiye'ye gelip teslim olmasını hem hükümet hem de CHP olumlu karşıladı

20 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla Kuzey Irak’taki Kandil Dağı’ndan 8 PKK’lı ile Musul yakınlarındaki Mahmur Kampı’ndan 26 kişinin ‘barış gönüllüleri’ olarak Türkiye’ye giriş yapması siyasetin de ana gündem konusunu oluşturdu. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, bir grup PKK’lı teröristin teslim olması konusunda, “Gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz ve göreceğiz. Terörün sona ermesine yol açan iyi niyetli bir teşebbüs olmasını dilerim” dedi. Şahin, gelen grubun görüşme talebinde bulunması durumunda tavrının ne olacağı sorulunca Meclis Başkanlığı’na herhangi bir randevu talebinin ulaşmadığını belirterek, “Böyle bir talep ulaşırsa, talebi ve içeriğini öğrendikten sonra değerlendirmemizi yapar, ondan sonra kararımızı açıklarız” diye konuştu. Diğer tepkiler şöyle:

‘OLUMLU BİR GELİŞME’

* AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ: Milli Birlik Projesi olarak adlandırılan demokratik açılım sürecinin amaçlarından biri dağdaki teröristleri indirmektir. Onun için bir grup PKK’lının teslim olması olumlu bir gelişmedir. Umarım dağdan inişler artarak devam eder. ‘

HEPSİ TESLİM OLSUN’

* CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek: Elinde silah dağa çıkmış olan kimselerin silahlarını bırakarak teslim olmalarını elbette biz memnuniyetle karşılarız. Ama bunun sembolik sayıda kalması doğru değil. İsteriz ki dağda bulunan herkes teslim olsun. Artık silahlar sussun. Ancak Ahmet Türk’ün ‘Gelenler tutuklanmasın’ talebi çok yanlış. Türkiye bir hukuk devleti. Hukuk devletinde kişilere dönük ayrıcalıklı uygulama olmaz. Bu konuda kesinlikle bir pazarlık yapılamaz.”

‘TOPLUMU GERER’

*CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü: “PKK’lıların dağdan inmeleri iyi ama karşılanmalarını bir kahramanlık gösterisine dönüştürmemek lazım. Devletin iyi niyetli tavrının istismar edilmemesi gerekir. Bu tür kahramanlık gösterileri toplumu gerer. Daha önce de dağdan inenler vardı. Onlara uygulanan işlemler bunlara da uygulansın.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.