'Dağlar kızı Reyhan' ile üne kavuşan Zeliha ortaya çıktı

Sanat yaşamının zirvesindeyken 1984 yılında aniden sahnelere veda edip Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne yerleşen şarkıcı Zaliha 8 Mart Kadınlar Günü etkinliğinde görüntülendi. Dağlar kızı Reyhan şarkısıyla ün kazanan ve daha sonra bir anda ortadan kaybolan sanatçının tüm gelirini ve mirasını ise öğrencilere bağışladığı ortaya çıktı

08 Mart 2018, Perşembe 21:42
A A

Bir zamanların en ünlü şarkıcısı olan Zeliha yıllar sonra bir okulun düzenlediği 8 Mart Kadınlar Günü’nde görüntülendi. "Dağlar kızı Reyhan" şarkısı ile üne kavuşan ve yıllarca sahnelerden inmeyen asıl Zeliha Özgen tüm gelirini öğrencilere için harcadığını ve mirasını ise Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine öğrenci okutmaları için bağışladığını söyledi.

Mod İnternational School okulunun yaptırdığı 3 metrelik Atatürk büstünün açılışını da yapan Zeliha Özgen’in mutluluğu ise gözlerinden okundu. 

'TÜM GELİRİMİ EĞİTİME BAĞIŞLADIM'

'TÜM GELİRİMİ EĞİTİME BAĞIŞLADIM'

Açılış öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zaliha Özgen "Atatürk’ün büstünü açacağım için çok mutluyum. Sadece bağışım değil bu can bu bedende olduğu müddetçe emeğimi ve gelirimi kullanıyorum. Bir kız öğrenci yurdu yapacaktık ama yapamadık. Çünkü devlet politikasın dolayısıyla kız talebe yurdu Bodrum’da olamadı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ninde bunu yürütmesi mümkün değildi. Bende tüm gelirimi eğitime bağışladım. Tüm gelirim çocuklarındır" dedi 

Sanatçı Zeliha’nın da katıldığı 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü için minik öğrenciler annelerine karanfil verdi.

MURAT 124'ÜN İSİMİNİ O VERDİ

MURAT 124'ÜN İSİMİNİ O VERDİ

Milliyet'te yer alan habere göre, Zaliha, Fiat marka Murat 124 otomobillerinin isim annesi.Zeliha, 1969 yılında İzmir Fuarı’ndaki gazinoda verdiği konserin ardından Fiat temsilcisi İtalyan işadamlarının davetini şöyle anlattı: “İtalyan işadamları söylediğim İtalyanca ve Fransızca şarkılara hayran kalmışlar. Davet ettikleri yemekte Türkiye’de iki ay sonra üretime geçilecek otomobilin adını ne olacağını sordular. Ben de espiri olsun diye ‘Murat’ dedim.

Çok hoşlarına gitti, otomobilin adının Murat (Fiat'ın 124'ü de eklenerek) olmasına karar verdiklerini söylediler. Gülüştük, ayrıldık. Bir ay sonra gazete ilanlarında otomobilin adının Murat 124 olduğunu duyunca şoke oldum.

Otomobile Murat adını koydular, ama bana hediye edecekleri Murat marka otomobil bir türlü gelmedi.