Dahinin bilinmeyen geçmişi!

Oyunların babası olarak tanınan ünlü ismin gençlik yıllarında yaşadıklarını hayretle okuyacaksınız!

23 Ağustos 2014, Cumartesi 20:00
A A

Ralph Baer ismi özellikle oyuncular tarafından yakından bilinir. Baer, 1960'lardaki çalışmalarıyla video oyun dünyasının temellerini atan ve oyunların babası olarak tanınan ünlü bir mucit. Bugün milyarlarca dolarlık bir endüstriye dönüşen oyun dünyasının temellerini atan Baer, bugün bu endüstride çalışan on binlerce kişiden biraz farklı bir gençlik yaşadı.

1922 yılında Almanya'da doğan Baer, henüz 11 yaşındayken okuldan atıldı. Ama okuldan atılmasının sebebi tembel veya sorunlu bir çocuk olduğu için değildi. Onun suçu Almanya'da Yahudi olarak doğmuş olmaktı. 1938 yılında Almanya Yahudi'ler için giderek daha yaşanmaz hale gelirken önce Hollanda'ya, oradan da ABD'ye kaçtı.

1940 yılında ABD'de bir radyo servis elemanı olarak çalışmaya başladı ama bu kariyeri kısa sürdü. Çünkü Baer, 1943 yılında kendisini doğduğu ülkeden kaçmak zorunda bırakan Nazi'lerle savaşmak için ABD ordusuna katıldı. Aralarında Normandiya Çıkartması'nın da bulunduğu çok sayıda muharebede istihbarat görevlisi olarak çalışan Baer, ancak savaş bitip sular durulduktan sonra, 1949 yılında eğitimi tamamlayabildi.

Bundan sonrasını zaten hepiniz biliyorsunuz. Magnavox Odyssey geliştiren Baer bugünkü oyun endüstrisinin temellerini attı. Şu anda 92 yaşında ve 150'den fazla patent ve 2006 yılında George W. Bush'un elinden aldığı Ulusal Teknoloji Madalyası sahibi.

Resimlerle: Dünden bugüne oyun konsolları!

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;