Dakika dakika Ayalon krizi

Türkiye ile İsrail arasında karşılıklı açıklamalarla başlayan yeni dizi krizi, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın diplomatik ayıbıyla iyice alevlendi. İşte dakika dakika 24 saattir yaşanan gelişmeler:

Çarşamba, 13 Ocak 2010 - 08:33

Dakika dakika Ayalon krizi

11 OCAK

SAAT 15:30 - İLK AÇIKLAMA
Başbakan Erdoğan, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile düzenlediği basın toplantısında, "Bakın dün Gazze dün yine bombalandı. Ne oldu da Gazze bombalandı? Ne var?" diyerek, İsrail'in son operasyonlarına tepki gösterdi.

SAAT 16:40 - KURTLAR VADİSİ KRİZİ
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, “Kurtlar Vadisi” dizisine ilişkin olarak diplomatik girişimde bulunarak, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'u çağırdı.

SAAT 21:00
İsrail'in rahatsızlığını dile getirmesinin ardından Kurtlar Vadisi'nin yapımcısı Pana Film, “Dizi doğruları söylemeye ve yanlışları teşhir etmeye devam edecektir” açıklaması yaptı.

SAAT 22:15 - SERT ÇIKIŞ
İsrail Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan'ın açıklamalarına yanıt verdi ve "Türkler İsrail devletine vaaz verecek en son kişiler" dedi.

12 OCAK

İki ülke arasındaki ipler yeniden gerilmeye başlamışken, esas kriz sabahın erken saatlerinde İsrail basınına yansıyan haberlerle patlak verdi.

SAAT 08:00 - AYALON KRİZİ
Haberler ve görüntüler, Ayalon'un büyük bir diplomatik ayıba imza attığını ortaya koydu.

SAAT 08:08 - AYIBIN GÖRÜNTÜLERİ
Ayalon, Bakanlığa davet ettiği Çelikkol'u daha alçak bir kanepeye oturttu ve bunu görüntülemek üzere medyayı davet etti. Çelikkol'a yiyecek veya içecek herhangi bir şey ikram edilmezken, Ayalon, İbranice olarak da “Bizim altımızda oturduğunu ve burada sadece bir bayrak bulunduğunun görünmesini istiyoruz” dedi.

SAAT 08:30 - TÜRKİYE ÇATLAĞI
Bu diplomatik ayıp, sadece Ankara'nın değil İsrail basınının ve askeri yetkililerin de tepkisini çekti. İsrail ordu yetkilileri, Ayalon'u sert dille eleştirdi. İsrail'de koalisyonun şahin kanadını temsil eden Avigdor Lieberman önderliğindeki Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye karşı sert tutumu savunurken, daha ılımlı kanattan Ehud Barak'ın Savunma Bakanlığı ise Türkiye'yi kaybedilmemesi gereken bir müttefik olarak görüyor.

SAAT 08:45
İsrail basını, Ayalon'un büyük ayıbının Lieberman'ın bir planı olduğunu öne sürdü. İddialara göre, Lieberman önderliğindeki şahinlerin amacı Barak'ın Pazar günkü Türkiye ziyareti iptal ettirerek iki ülke ilişkilerini iyiden iyiye koparmak.

SAAT 10:30 - AYALON’DAN SAVUNMA
Ayalon, kendisine yönelik tepkilere sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yanıt vererek, dizide gösterilen sahnelerin, İsrail karşıtlığının "anti-semitizmin yeniden paketlenmiş" haline dönüştüğünü kanıtladığını söyledi. Ayalon ayrıca özür dilemeyeceğini ifade etti.

SAAT 12:00 - İSRAİL ELÇİSİ ÇAĞRILDI
İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, dışişleri bakanlığına çağrıldı ve "Herkes haddini bilecek" mesajı iletildi.

SAAT 14:10
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Çelikkol'un maruz kaldığı muameleye, gereken cevabın verilmesi gerektiğini bildirdi.

SAAT 14:30
İsrail Sanayi Bakanı Ben-Eliezer, diplomatik ayıbı "yakışıksız" olarak nitelendirdi.

SAAT 14:45
Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili ilk açıklama yapıldı. Açıklamada, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Erdoğan'ın sözlerine yönelik değerlendirmesinin "iç siyasi mülahazalarla yapılan ve amacını aşan" ifadeler olduğuna inanıldığı belirtilerek, "şiddetle" kınadı.

SAAT 16:45
Başbakan Erdoğan, İsrail'deki mevcut yönetimin bir koalisyon hükümeti olmasının yapılanları mazur göstermeyeceğini söyledi.

SAAT 16:45 - ÖZÜR BEKLENTİSİ
Dışişleri Bakanlığı'ndan bu kez de Ayalon ayıbıyla ilgili açıklama geldi. Ayalon'un Oğuz Çelikkol ile yaptığı görüşme sırasında takındığı tavır ve bunu yansıtış biçimine ilişkin izahat ve özür beklendiği bildirildi.

SAAT 23.05
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: "İsrail ile diyalog yok. Çok açık söylüyorum: Ülkeler birbirleriyle görüş ayrılıkları içerisinde olabilirler. Ülkeler birbirlerinin değişik politikalarını tenkit de edebilirler. Ama, bütün devletlerin uyması gereken diplomatik ve nezaket kuralları vardır. Bu konuda İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan gerekli, adımların atılmasını bekliyoruz.” dedi.

SAAT 23.15
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’un alçak kanepede ağırlanması emrini veren Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ı sonuna kadar desteklediğini açıkladı.

SAAT 23.25
İsrail’in en büyük gazetesi The Jerusalem Post, Türkiye Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’un, yakında danışmalarda bulunmak üzere Ankara’ya gideceğini ve bir daha geri dönmeyebileceğini öne sürdü.

SAAT 23.30
Dışişleri'nden sızan bilgilere göre İsrail, bugün özür dilemez ise Türkiye Büyükelçi Çelikkol'u geri çekecek.

HÜRRİYET