Damacanayla 'Kainat Şampiyonu' olacak

Engelli Avrupa ve Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu Balıkçı, parasızlıktan 'damacana' ile çalışıyor

Damacanayla 'Kainat Şampiyonu' olacak

İzmir'in Foça İlçesi'nde yaşayan Avrupa ve Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu unvanına sahip engelli sporcu Tolga Murat Balıkçı, ilgisizlikten yakındı. Protez bacaklı sporcu, Ekim ayında Slovakya'da yapılacak `Kainat Şampiyonası'na katılacak parayı bulabilmek için damacana su dağıtıcılığı yapıyor.

Tolga Murat Balıkçı (29), 12 yıl önce geçirdiği trafik kazasında sol bacağını kaybetti. Diz altından kopan bacağına protez takıldı. Balıkçı, azmi sayesinde yaşama tutundu. Balıkçı, bedensel engeline aldırış etmeyerek, vücut geliştirme sporuna başlarken, bir yandan da sınavlara girerek Adnan Menderes Üniversitesi İktisat Bölümü'nü kazandı.

2001 yılında, Foça'da spor salonu açan Tolga Murat Balıkçı, geçen yıl engelliler kategorisinde katıldığı Estonya'daki müsabakalarda dünya vücut geliştirme şampiyonu oldu. Balıkçı, geçen 8 Mayıs'ta ise bu defa Litvanya'da Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Ülkemizi aldığı madalyalarla yurtdışında tanıtan Balıkçı'nın şimdiki hedefi ise 25-31 Ekim 2010 tarihleri arasında, WFF (World Fitness Federation)'nin organizasyonuyla Slovakya'da yapılacak "Kainat Şampiyonası."

Türkiye Vücut Geliştirme Federasyonu'nun engelliler için destek vermemesi ve milli sporcu olarak bile kabul etmemesi nedeniyle sıkıntı yaşan Balıkçı, Kainat Şampiyonası'na, kendi imkanlarıyla hazırlanmaya çalışıyor. Foça Belediyesi'nin gıda yardımı yaparak, kısmen de olsa destek verdiği Balıkçı, 40 gün kalan müsabakaya gidecek parayı temin edebilmek için damacana su dağıtarak, çalışmalarını sürdürüyor. Antreman yapması gereken saatlerde gerekli parayı temin edebilmek için su dağıtmak zorunda kaldığını anlatan Balıkçı, "Bu yaz her ay 80 ton su indirdim. Yaz sezonu boyunca toplam 240 ton suyu motosikletle taşıyıp, evlere sırtımda servis yaptım. Dinlenmeye fırsatım olmadı. Dünya Şampiyonası'nda ikinci olan basketbolcularımıza, 28,5 milyon TL dağıtılması söz konusu. Helal olsun. Ama ben çırpınmama rağmen hiçbir destek göremiyorum. Tek isteğim, müsabakaya gidiş-gelişimin sağlanması" dedi.

Daha önceki müsabakalara banka kredisi kullanarak gittiğini anlatan Balıkçı, "İki dünya bir Avrupa şampiyonasına gidebilmek için 30 bin TL borçlandım. Bu borcun yarısın ödedim. Kalanını da taksitler halinde ödemeye devam ediyorum. Ben bu sıkıntılarla uğraşırken, milli formayla mücadele eden rakiplerime gerek hazırlık gerekse müsabaka aşamalarında tam teşekküllü bir ekip destek sağlıyor. Psikologları bile yanlarında. Bugüne kadar ülkeme iki kupa getirmeme rağmen devlet bir kırmızı eşofman bile vermedi. Yanımda, müsabaka öncesinde vücudunu boyayacak kişi bile olmuyor. Rakiplerimden rica ediyorum. Onlar da lekeli bırakıyor. En büyük üzüntüm ise şampiyon olduğumda Türk bayrağı uzatacak birini bulamamak" diyerek, ilgisizlikten yakındı.

Şampiyonada, en büyük rakibinin 11 yıldır vücut geliştirme sporuyla uğraşan ve 2007 yılından beri "Kainat Şampiyonluğu" elinde bulunduran Fransız Mickael Louvel olduğunu belirten Balıkçı, tüm güçlüklere karşın pes etmeyerek, Slovakya'dan şampiyon olup, bayrağımızı göndere çektirerek döneceğine inancının tam olduğunu söyledi.

SEYFİ GÜL - FOÇA (İZMİR) / DHA