'Danışmadan üniversite tercihinde bulunmayın'

Üniversite sınavını geride bırakan adaylar için Yaşar Üniversitesi'nde 'Tercih Danışma Günleri' başladı. Adaylara, lisans bölümleri ile ön lisans programları hakkında akademisyenler ve uzmanlar eşliğinde ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek

12 Temmuz 2017, Çarşamba 13:29
A A
Üniversite adayı öğrencilere 'Bilinçli bir tercihle sevdiğiniz işi yapın' mesajı veren Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer "Tercihinizi yaparken ve üniversiteleri araştırırken akademik kadroları, bölümleri, ders içeriklerini, akademik yayınlarını, çeşitli kurumlarla olan proje çalışmalarını, sanayi iş birliği süreçlerini, çift ana dal ve yan ana dal imkanlarını, Erasmus ve diğer yurt dışı değişim programları gibi akademik imkanları çok iyi değerlendirilmeli. Ayrıca yaşamak istediğiniz kentin size sunacağı sosyal ve kültürel olanaklarını da iyi araştırmalı" tavsiyesinde bulundu.

TERCİH YAPARKEN BUNLARA DİKKAT!

Uzmanlar, üniversite adaylarına tercih konusunda şu önerilerde bulundu: "En çok istenilen bölümden en az istenilen bölüme doğru bir tercih sıralaması yapılmalı. Tercih formunda istenilmeyen bir bölüm, 'Kazanabilirim ve puanım yetiyor' düşüncesiyle asla yazılmamalı. Öğrenci üniversiteye kayıt yaptırmasa dahi bir sonraki yıl ortaöğretim başarı puanının bu nedenle düştüğü bilinmeli. Tercih edilecek üniversite hakkında detaylı bilgi alınmalı, web sayfası iyice araştırılmalı, mümkünse kampüse bizzat gelinmeli. Kampüsün fiziksel şartları nasıl, akademisyen kadrosu kimlerden oluşmakta ve yan dal, çift ana dal yapma imkanı var mıdır gibi soruların cevapları net bir şekilde öğrenilmeli."

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;