Danıştay'dan botoks ödemesine onay çıktı! Artık SGK ödeyecek

Hiperhidroz (aşırı terleme) rahatsızlığı nedeniyle botoks tedavisi olan emekli öğretmen İsmail Hatemoğlu, tedavi masraflarını karşılamayan SGK'ya açtığı davayı kazandı. Danıştay, aşırı terleme rahatsızlığı için uygulanan botoks tedavisi masraflarının SGK tarafından karşılanmasına hükmetti

06 Kasım 2017, Pazartesi 15:43
A A
Bursa'da yaşayan 75 yaşındaki emekli öğretmen İsmail Hatemoğlu'nun avukat olan kızı Gülçin Buluk, babasının 2004 yılında aksiler hiperhidroz (aşırı terleme) hastalığı için etkili olan botoks (Botulismus toksini Tip A) tedavisine başladığını, yılda 1 kere uygulanması gereken bu tedavi için 2004 ve 2005'te Emekli Sandığı'ndan ödeme yapıldığını anlattı.

Babasının 2008 yılında yaptığı başvuruda ise Sağlık Uygulama Tebliği'nde belirtilen "hekimler tarafından botoks uygulamasının zorunlu olduğunu belirtir heyet raporu" alınmış olmasına rağmen kurumca ödeme yapılmadığını belirten Gülçin Buluk, 2008 yılının mart ayında Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurarak tedavi masraflarının karşılanmasını talep ettiklerini, kurumun, "Botulismus toksininin (botoks) hangi tanılarda ödeneceğini katalog olarak sayılı bir şekilde yayınladık. Sizin rahatsızlığınız bu tanılardan değil" şeklinde yanıt vererek talebi reddettiğini kaydetti.

TEMYİZE BAŞVURULDU

Bunun üzerine "aşırı terleme hastalığına ilişkin tedavi masrafının ödenmesi yolunda yaptıkları başvurunun reddine dair işlem ile bu işlemin dayanağı olan SGK Sağlık Uygulama Tebliği'nin, Botulismus Toksini Tip A (botoks) maddesinin eksik düzenlendiği gerekçesiyle maddenin iptali" için Danıştay'a başvurduklarını ifade eden Gülçin Buluk, Danıştay 11. Dairesi'nin, 2010 yılında Sağlık Uygulama Tebliği'nin ilgili maddesinin iptaline karar verdiğini, SGK'nın Danıştay'ın kararı sonrasında temyiz yoluna başvurduğunu dile getirdi.


Emekli öğretmen İsmail Hatemoğlu

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 11. Daire'nin kararını onadığını, kurulun karar düzeltme yoluna başvuran SGK'nın talebini geçen haziran ayında oy birliği ile reddettiğini aktaran Gülçin Buluk, kesinleşen kararla birlikte aksiler hiperhidroz hastalığının tedavisinde etkili olan botoksun SGK'nın ödeme listesine alınacağını söyledi.

'ESTETİK KAYGI DEĞİL TEDAVİ'

Danıştay'ın verdiği kararın bu hastalıktan muzdarip olan herkesi kapsadığına dikkati çeken Gülçin Buluk, babasının tedavi masraflarının bu karar sonrasında karşılanacağını dile getirerek "Bu kazanım, sadece babamın kazanımı değil, ülke çapında bu hastalıktan muzdarip kim varsa kurumdan ödemesini alabilecek. Babamın fikir babalığı yaptığı bu kazanımın bütün mağdur insanlara umut olmasını diliyorum. Davayı kazandık, şu anda SGK'nın Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki bu değişikliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasını bekliyoruz. Yayımlanmasını müteakip tüm bu hastalıktan muzdarip vatandaşlar bu ilacın ödemesinden ücretsiz faydalanabilecek."

DANIŞTAY KARARI

Danıştay 11. Daire'nin konuya ilişkin kararında, "aşırı terleme hastalığının tedavi yöntemleri arasında botoks uygulaması yer almasına rağmen bu hastalığın tebliğde öngörülen olgular arasında sayılmadığı, davacının durumunun tebliğde öngörülen bütün koşulları taşıdığı ayrıca SGK'nın ilgili dairesinin tebliği kapsamına alınan hastalıklar belirlenirken uzman kişilerin görüşleri alınarak hangi olgunun kapsama alınıp alınmayacağı hususunda araştırma yapıldığı ancak aşırı terleme durumuyla ilgili değerlendirme yapılmadığının anlaşıldığı" vurgulandı.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;