Danıştay saldırısında şok gelişme

Danıştay saldırısında şok gelişme

21 Nisan 2010, Çarşamba 10:36
A A

Birinci Ergenekon davasının 144. duruşması görülmeye başlandı. Duruşmada sanık ve avukatlarının taleplerinin alınmasına geçildi.

Aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de bulunduğu tutuklu 24 sanığın yargıladığı davanın bugünkü duruşmasına tutuklu sanıklar Hayrettin Ertekin, Hüseyin Görüm ve Ergün Poyraz katılmadı. Tutuksuz sanıklardan gazeteci Güler Kömürcü ise duruşmada hazır bulundu. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Cezaevi Kampüsü’nde görülen davada mahkeme başkanlığına vekalet eden hakim Hasan Hüseyin Özese mahkemeye ulaşan evrakları okudu.

TÜBİTAK'TAN ŞOK RAPOR

Hakim Özese, 17 Mayıs 2006 tarihinde gerçekleşen Danıştay saldırısı günü Danıştay binasındaki güvenlik kamera kayıtlarına ilişkin TUBİTAK’dan gelen inceleme raporunu okudu.

Rapora göre, güvenlik kamera kayıtlarının alındığı hard disklere kaydedilen görüntülerin bir kısmının silindiği, özel bir programla yapılan çalışma sonucu bu kayıtların bir kısmının kurtarıldığı belirtildi.

Kurtarılan görüntülerin daha rahat seyredilebilmesi için AVİ formatına dönüştürüldüğü ifade edilen raporda ayrıca silinen dosyaların bir kısmının da isimlerinin değiştirildikten sonra silindiği anlatıldı.

CİHANER'İN DOSYASI GELDİ

Hakim Özese ayrıca Erzincan başsavcısı İlhan Cihaner’in de yargılandığı Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 22 klasörden oluşan bir örneğinin CD ortamında mahkemeye gönderildiğini ifade etti.

Özese ayrıca, MİT, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen cevabi yazıda, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi’ne bombalı saldırı olayları öncesinde ellerinde istihbarat bilgisi olmadığının belirtildiğini söyledi.

Cem TURSUN - İSTANBUL DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;