Danla Bilic anlattı: 10 adımda nasıl Youtuber olunur?

Danla Bilic Türkiye’nin en ünlü Youtuber’ı. Binlerce gencin idolü. Youtube’da 1,5 milyon abonesi, Instagram’da 2,5 milyon takipçisi var. Yeni neslin favori mesleği Youtuber’lığı sizin için anlattı

25 Kasım 2017, Cumartesi 05:03
A A
KONSEPTİNİ BELİRLE

KONSEPTİNİ BELİRLE

Oya Çınar oya.cinar@posta.com.tr Öncelikle Youtube konseptinizi belirleyin. Makyaj, gezi ya da yemek mi? Bilginiz ve ilginizin olduğu bir konu seçin. Uzman olduğunuz konuda çekeceğiniz kısa videoları kanalınızda paylaşmaya başlayın. İşte Youtuber olma yolunda ilk adım tamam.

BÜTÇE GEREKLİ DEĞİL

BÜTÇE GEREKLİ DEĞİL

Youtube kanalı açmak bedava. İstediğiniz mekanda kolaylıkla çekebilirsiniz. Sadece kamera ve ışık gerekiyor. Bir de konseptiniz ne ise onunla ilgili stoğunuzun olması önemli. İlk başladığımda kendi makyaj malzemelerimle videolar çekiyordum. İzlenmeye başlanınca markalardan istemediğiniz kadar ürün gelmeye başlıyor.

ÖZGÜVEN ŞART

ÖZGÜVEN ŞART

Bu işin bir sertifikası, özel eğitimi yok. Kendinize güveniyor musunuz? Tek şart özgüven. Benimki sohbetli makyaj kanalı. Sadece makyaj yapmıyorum, insanlarla eğlenceli sohbetler yapıyorum.

ORİJİNAL VE DİSİPLİNLİ OL

ORİJİNAL VE DİSİPLİNLİ OL

Kesinlikle kimseyi taklit etmeyin. Özgün ve doğal olmalısınız. Makyaj konseptinde iyi olan birini taklit etseydim, ben bugün Danla Bilic olamayacaktım. Kanalımı açtığımda sohbet ederek makyaj yapan bir Youtuber yoktu. Disiplin de çok mühim. Ağır hasta veya aşırı moralsiz zamanlarımda bile her cuma videomu izleyicimle buluşturdum.

TAKİPÇİLERİNE GÜVEN VER

TAKİPÇİLERİNE GÜVEN VER

Takipçi sayını artırmanın bir matematiği yok. 2,5 milyon kişinin beni samimi ve güvenilir bulduğu için takip ettiğini düşünüyorum.

DANIŞMAN TUT

DANIŞMAN TUT

Ben kamera önünü iyi hallediyorum danışmanım da kamera arkasını iyi biliyor. İşin arka planını ve markalarla işbirliği kısmını sosyal medya danışmanı halleder.

KİTLENİ KISITLAMA

KİTLENİ KISITLAMA

İzleyici kitlenizin yelpazesi geniş olmalı. 13 yaşından 50 yaşına kadar herkese hitap edebilmelisiniz. Belirli bir kitleyi hedefleyerek içerik üretmek popülariteyi kötü etkiler.

ÇOK KAZANMAK MÜMKÜN

ÇOK KAZANMAK MÜMKÜN

Başarılı bir Youtuber hayatını kimseden destek almadan rahatça idame ettirecek parayı kazanır. Ben markalarla iş birliği yaparak ve kendi adımla yarattığım kozmetik markasının geliriyle ayaklarımın üzerinde duruyorum.

HER REKLAMA ‘TAMAM’ DEME

HER REKLAMA ‘TAMAM’ DEME

Kullanmayacağınız bir ürünün reklamını asla yapmayın. Çünkü sermayeniz inandırıcılığınız. Uzun vadede size katkısı olmayacak işlerde yer almayın. Bana DJ’lik teklifleri geliyor. İyi paralar öneriliyor. Ama asla yapmam. Gelen önerileri sadece para için kabul etmeyin.

ÜNLÜLERİN DESTEĞİNE İHTİYACIN YOK

ÜNLÜLERİN DESTEĞİNE İHTİYACIN YOK

Beni en başta kim destekledi? Hiç kimse! Siz farklı, eğlenceli ve komikseniz mutlaka farkedilirsiniz ve desteklenirsiniz. Başlarken siz, kendinize yetersiniz.

YORUMLARI KAFAMA TAKSAM O GECE İNTİHAR EDERDİM

YORUMLARI KAFAMA TAKSAM O GECE İNTİHAR EDERDİM

Makyaj eğitiminiz var mı? Hayır. Makyaj yapma konusunda profesyonel olmak gibi bir iddiam yok. Makyaj malzemelerine ilgim var. Sürekli kullandığım 10 ürün vardır belki ama evime sığdıramadığım kadar makyaj malzemesine sahibim. Ünlü takipçileriniz sizi tesadüfen mi keşfediyor? Öyle oluyor. Çünkü lansmanlara gitmiyorum. Yeterince bilinir durumdayım. O yüzden ünlülerle tanışmak için bir çabam olmadı.

Davetlere neden katılmıyorsunuz?

Davetlere neden katılmıyorsunuz?

Hoşlanmadığım ortamlar. Bir krem çıkıyor, hemen tanıtım daveti yapılıyor. E, ben o ürünü evde de deneyebilirim. Neden kalkıp oraya gideyim ki! Videolarda ‘yalak’ gibi argo kelimeler kullanıyorsunuz. Dikkat çekmek için mi yapıyorsunuz?  Asla! Hiç öyle bir hesap yapmadım. ‘Yalak’ günlük hayatımda da çok kullandığım bir kelime. Elimi çeneme götürme hareketim de öyle. Normalde gıdığımı saklamak için yaptığım bir hareket ama o kadar sık yapınca insanlar benimle özdeşleştirdi.

Kilolu olmanız bu iş için avantaj mı, dezavantaj mı?

Kilolu olmanız bu iş için avantaj mı, dezavantaj mı?

Kusursuz değilim. Beni izleyenler de kusursuz olmadığı için beni çok sevdiklerini düşünüyorum. Beni başarılı bulanlara, “Evet ya! Ben de yapabilirim” duygusu veriyorum. Bu yanıyla avantaj, ama dezavantajları da yok değil. Ne gibi mesela? Eskişehir’de bir söyleşiye gitmiştim. Takım elbise vardı üzerimde. Bir takipçim de beni uzaktan çekip Instagram’ına koymuş. Fotoğrafta 130 santim ve 80 kilo gibi duruyorum. Twitter’da öyle kötü yorumlar okudum ki onları dikkate alsam o gece intihar ederdim. Kilolu insanlar üzerindeki psikolojik baskıya anlam veremiyorum. Kilolular bir yere gitmesin, bir yerde görünmesin, hiçbir şey yapmasın istiyorlar. Nedeeen?

15 KİLO VERECEĞİM

15 KİLO VERECEĞİM

Zayıflamayı düşünüyor musunuz? Yeni bir konsept hazırlıyoruz. İzleyicilerim bir yılda aldığım 15 kiloyu bu kez nasıl vereceğimi görecekler. Aslında kilomdan son derece memnunum. Kilolarıyla benim kadar barışık bir insan bulamazsınız. Ama sırf kilo baskısı yapanlara, “Buyurun zayıfladım” diyebilmek için deneyeceğim. Gerçi o zaman da “Yüzü çöktü” diyecekler, biliyorum. İnsanlar her zaman diyecek bir şeyler bulur.

KISA KISA DANLA BİLİC

KISA KISA DANLA BİLİC

- 23 yaşında, Kütahyalı. - Danla Bilic, gerçek ismi değil, sosyal medya adı.  

- Youtuber olmaya bir yıl önce, şu an menajerliğini ve sosyal medya danışmanlığını yürüten arkadaşı Arda Kofoğlu’nun, “Seninle bir makyaj kanalı açalım” önerisi üzerine karar vermiş.  

- Günlük hayatta sakin ve durgun bir insanken kamera karşısında içindeki canavarın ortaya çıktığını söylüyor: “Kamera karşısındayken kendimi yalnız hissediyorum. Etrafımda yeni tanıştığım, zoraki saygı gösterisi yapmam gereken insanlar olmuyor. Kendimi onlara ispat etmek zorundaymış gibi hissetmiyorum.”