Önceki Fotolar

Dar mutfaklar için yerden kazandıran öneriler

Evin kalbinin attığı yer olan mutfak hem içinde sürekli yemek hazırlanan ve pişirilen hem de mutfak malzemelerimizin depolandığı yer olduğu için geniş olması çok önemli. Ancak hepimiz geniş mutfaklara sahip olacak kadar şanslı değiliz. Küçük bir mutfağı en verimli şekilde kullanmak için basit birkaç öneriyi uygulamak hem içinde çalışırken hem de eşyalarınızı depolarken çok işinize yarayacak...

03 Şubat 2018, Cumartesi 13:56
A A
2 Depolamada duvarlardan faydalanın

2 Depolamada duvarlardan faydalanın

Fazla dolabınız yoksa ya da dolapların için çok doluysa eşyalarınızın bir kısmını duvara asabilir ya da duvar raflarına yerleştirebilirsiniz. 

3 Tencereleri tavana asın

3 Tencereleri tavana asın

Tencereler dolap içlerinde en çok yer kaplayan mutfak eşyalarının başında geliyor. Tavana çengelle asacağınız bir platforma asmak yerden kazanmak için iyi bir çözüm olabilir. 

4 Çekmece içlerini düzenleyin

4 Çekmece içlerini düzenleyin

Çekmece içine gelişi güzel yerleştirdiğimiz mutfak eşyaları da yerden kaybetmemize sebep. Çekmece içlerine mutlaka organizer yerleştirin ve bütün eşyalarınızı içinde derli toplu tutun. 

5 Mıknatıslı baharatlık kullanın

5 Mıknatıslı baharatlık kullanın

Baharatlık takımlarımız her zaman elimizin altında dursun isteriz. Küçük mutfaklarda ise tezgah alanını küçülten sinir bozucu bir ayrıntıya dönüşebilirler. Mıknatıslı bir pano alıp onun üzerinde tutmak akıllıca olacaktır. 

6 Kesme tahtanızı değiştirin

6 Kesme tahtanızı değiştirin

Kesme tahtanızı lavabo üstünde kullanabileceğiniz bir modelle değiştirirseniz hem yerden kazanır hem de daha pratik bir şekilde çalışabilirsiniz. 

7 Tezgah üstü bıçaklığa son

7 Tezgah üstü bıçaklığa son

Mutfak tezgahlarının üzerinde duran ahşap bıçaklıklar güzel görünüyorlar ama fazla kalabalık yaptıkları da bir gerçek. Bunun yerine fayanslara sabitleyeceğiniz bir mıknatıslı metal pano kullanabilirsiniz. 

8 Kahve makinelerini kaldırın

8 Kahve makinelerini kaldırın

Hemen hepimiz mutfak tezgahını hiç ya da çok az kullandığımız elektrikli mutfak aletleriyle dolduruyoruz. Bunların başında da kahve makineleri geliyor. Atıl durumdaki kahve makinenizi kaldırıp yerine french press gibi daha pratik eşyalar kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. 

9 Tezgah altlarını değerlendirin

9 Tezgah altlarını değerlendirin

Sadece süs olarak duran tezgah altı dolaplarını değerlendirin. Açılmayan çekmeceler ya da dolap kapaklarını değiştirip kullanmaya başlayın. 

Dolapları düzenlemek için içlerine raflar yerleştirin. Böylelikle daha fazla eşya alacaklardır.