Darbe karşıtı kızlara 11'er yıl hapis

Mısır'ın İskenderiye kentinde darbe karşıtı gösteri yaptıkları için gözaltına alınan 21 genç kızdan 14'ü, çıkarıldıkları mahkeme tarafından 11'er yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırıldı. 7 genç kızın ise yaşlarının 18'den küçük olması dolayısıyla ıslah evine gönderilmesi kararlaştırıldı

27 Kasım 2013, Çarşamba 20:45
A A

Savunma heyeti üyesi Avukat Velid Şelebi, İskenderiye mahkemesinin, "terör, izinsiz gösteri yapmak ve kargaşa çıkarmak, yasadışı örgütlere üye olmak ve örgüt propagandası yapmakla" suçlanan kızların 14’ünün 11’er yıl 1’er ay hapsine, yaşları 18’den küçük 7 kızın ise ıslah evine gönderilmesine karar verdiğini belirtti.

Savunma heyetinden 10 avukatın, basına kapalı gerçekleştirilen duruşmayı izlediğini belirten Şelebi, aynı dava kapsamında gıyaben yargılanan 5 kişinin de 15’er yıl hapis cezasına çaptırıldığını söyledi.

Her gün 07.00’da darbe karşıtı eylem yapan "Sabah 7 Hareketi’ne" mensup kızlar, 31 Ekim’de darbe karşıtı gösteri düzenlerken gözaltına alınmıştı.

Öte yandan "Sabah 7 Hareketi"nden yapılan açıklamada, söz konusu kararın "Mısır tarihinde daha önce yaşanmamış bir utanç olduğu" vurgulandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;