Yazgülü Aldoğan

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/01/17/8170720.png

Darbeci değil, devrimciyiz!

Cumartesi, 11 Eylül 2010 - 05:00

Başbakanın referandumda istediği sonuca ulaşmak için son çırpınışı, HAYIR diyecek bütün vatandaşlarını ‘Darbeci’ ilan etmesi oldu! Yüzde 51 Hayır çıkarsa ne diyecek? “Aa, milletin çoğunluğu darbeciymiş madem” deyip alıp olmayan şapkasını, gidecek mi? Bir başbakan, herkesin başbakanıysa, kendini bu kadar TARAF ilan etmemeli. Bakarsın KARŞI TARAF kazanır, kontraya düşer. Anlıyorum aslında derdini. Çok emin değil sonuçtan. Öyle 60-70 evet filan olmayacak. Onun sıkıntısı. Hani basket maçında 4. çeyreğe iki basketlik farkla girer, stres olursun ya, öyle bir durumda. (E maçları izliyoruz yani!) Hadi diyelim ki Evet’ler yüzde 60 oldu. Ayol o değiştirmek için yırtındığı anayasa yüzde 90 EVET almıştı, hatırlıyor mu? Son kez niye HAYIR dediğimizi anlatalım. Sonra anlatmadın, uyarmadın, elim kırılsaydı da EVET demeseydim de, HAVET demeseydim de, tatilimi bölüp gelseydim de, HAYIR deseydim de, diye ağlamayın. HAYIR, çünkü yalan söylüyorlar! Başka gerekçe istiyor musunuz? Hani Napolyon sormuş ya komutana, savaşı niye kaybettik diye. “Üç nedeni var” demiş komutan. “Birincisi barut yoktu.” “Ötekilere gerek yok” demiş Napolyon. Doğruyu söylemeyenin hangi sözüne inanayım? Adalet Bakanı Ergin çıkmış diyor ki, “YARSAV’la konuşuyoruz, bana başka söylüyor, dışarı çıkıyor, başka konuşuyorlar.” YARSAV Başkanı Tarhan, yanıt veriyor: “Biz kendisinden randevu istedik, vermedi. Ben kendisiyle hiç karşılaşmadım, hiç biraraya gelmedim. Görüştüğümüzü İspat etsin. Hemen istifa ederim!” Adalet Bakanı, “Ben onu kastetmemiştim ki, ondan önceki başkanı kastetmiştim, bana yalancı dedi, çok ayıp” diyor. Yorumu size bırakıyorum, hakkımda dava açılmasın. Malum artık adaleti tamamen ele geçirecekler. Şimdi bu bakanın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile ilgili yaptığı değişikliklerin hangisine inanayım? Bakınız, birinci madde, birinci gerekçe.

Hedef yeni hakimler

Anayasa Mahkemesi’nin yapısını değiştirmek asıl amaç. Şimdi görev yapan hakimlerin süreleri 2014’de sona eriyor. Bu hakimlerden hoşnut değiller. Ama görevden alma hakları yok. O zaman hakim sayısını çoğaltıyorlar. Yeni hakimleri kendileri seçecek, böylece kendi hakimleriyle yeni yaptıkları değişiklikleri geçirebilecekler. YARSAV Başkanı açıkladı; daha referandum yapılmadı ama Anadolu’da görev yapan hakim ve savcılara yeni HSYK’ya hangi isimleri seçecekleriyle ilgili listeler gönderilmeye başlamış bile! Buyrun EVET deyin bu değişikliklere, demokrasi adına. İnanıyorsanız tabii.

Evet destekçileri utandırıyor

EVET’i destekleyen yazarlara bakıyorum. Utanıyorum! Yalan söylüyorlar. Bir küçük örnek: “Cengiz Çandar, Hrant Dink için tartışma yaratan savunmayı bildiği halde yazmadı” diyen Av. Turgut Kazan’ı yalancılıkla suçladı. O davaya gitmediğini yazdı. Oysa Kazan, onun o davaya gittiğini ve savunmanın fotokopisini aldığını tanıklarıyla kanıtlıyor. Çandar’ın gitmedim diye verdiği tarih, bir cumartesi gününe rastlıyor. Zaten o gün duruşma yok! Bir başka Evet’çi yazara bakıyorum, Oral Çalışlar, “Bayram arifesi, referanduma 4 gün kala, PKK’lı mı öldürülür?” diye, 9 PKK’lının ölümüne yas tutuyor. Mehmet Barlas’ı dinliyorum: “Bedelli askerlik çıkacak mı, parası olan ödesin, askerlik yapmasın, komutanları ikna edemiyor musunuz” diye sorguluyor Başbakanı. O da, “Referandumdan sonra” diye sakinleştiriyor, tuzu kurucuların sözcüsünü! Referandumdan sonra parası olanlar askerlik yapmayacak mı? Referandum sonrası sınır savunması askerden alınıp polise mi verilecek? Referandumdan sonra devlet istediği ihaleyi yapıp, istediğini satabilecek. Referandumdan sonra devlet istediği memurunu istediği yere atayabilecek, görevden alabilecek. Mahkemeye gidip hak aramak yok. Referandumdan sonra hükümetin yaptıklarına kimse itiraz edemeyecek. Pardon, yanlış söyledim. Referandumdan sonra değil. Referandumda EVET çıkarsa. Evet derseniz. Buna hayır diyenler darbeci değil, olsa olsa devrimcidir! Darbecileri Silivri’ye dolduran iktidara son bir soru, 20 milyon hayır derse Silivri’nin neresine koyacaksınız? Stadyumlara mı dolduracaksınız? Ne kadar çok HAYIR, o kadar güvendeyiz!