Darbecilerin tank ateşi vatandaşları durduramadı! İşte o görüntüler

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'nda işlenen suçlara ilişkin görülen davanın dosyasında yer alan bilirkişi raporuna, darbecilerin bir vatandaşı vurduğu anların görüntülerinden alınan fotoğraflar da girdi. Genelkurmay Karargahı güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerin karelerinde, darbecilerin tanktan halkı yaylım ateşine tutuşu görülüyor

31 Ekim 2017, Salı 16:45
A A
Sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyelerinin de aralarında yer aldığı 221 sanığın yargılandığı dava kapsamında, olay gününe ait güvenlik kameralarının kaydettiği görüntülere ilişkin bilirkişi raporunda, darbecilerin halka karşı uyguladığı şiddete dikkat çekiliyor.


 

VATANDAŞLAR TANKLARIN GİRİŞİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞTI


Görüntülerden alınan fotoğraflarda, darbe girişiminin ilk saatlerinde cuntaya tepki göstermek için Genelkurmay karargahının önünde toplanan vatandaşların, tankların nizamiyeye girişini engellemeye çalıştıkları, bu sırada güney nizamiyeye gelen, plakasının sonu 624 olduğu tespit edilen tankın kulesindeki askerin halkın bulunduğu bölgeye ateş açtığı yer alıyor.


YARALI VATANDAŞI TAŞIYANLARA DA ATEŞ EDİLİYOR


Açılan ateş sonucu en ön saftaki bir vatandaşın vurularak yere düştüğü, yaralı halde yerde yatan kişiyi kurtarmak isteyenlere de yaylım ateşi açıldığı an güvenlik kamerası kayıtlarına yansıyor.Kayıtlarda tanktan açılan ateşe rağmen vatandaşların kararlılıklarından vazgeçmeyerek yaralıyı ayaklarından tutup güvenli bölgeye çekildiği ve olay yerine gelen bir otomobille hastaneye götürüldüğü anlar görülüyor. Fotoğraf karelerinde gözüken saate göre, 23.48 sıralarında Genelkurmay'ın önünde tam teçhizatlı kalabalık asker grubu gözüküyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları kışlaya girmeye çalışıyor. Kalabalığın artmasıyla fotoğrafta ismi ver alan Binbaşı Oğuzhan Konuk, silahlı askerlerle vatandaşlara müdahale ediyor.
Kurmay Binbaşı Veysel Özmen de aynı bölgeye gelerek vatandaşları engellemeye çalışıyor. Bu sırada bazı askerlerin hava ateş açtığı gözüküyor.

Genelkurmay koridorlarına girmeyi başaran bir grup vatandaşın üzerine Tuğamiral Sinan Sürer'in de aralarında bulunduğu askerler ateş açıyor.Saat 02.55'te Uzman Çavuş Mustafa Mengi, şehit edilen sivil bir vatandaşı kolundan sürükleyerek merdiven başına getiriyor. Bu sırada Kurmay Albay Mustafa Çiçek olduğu belirlenen kişi de olaya müdahale etmek yerine cep telefonuyla ölen kişinin fotoğraflarını çekiyor. Daha sonra şehit olan vatandaş tam teçhizatlı askerler tarafından merdivenlerden aşağı sürüklenerek indiriliyor. 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;