Daum ciddi de...

Perşembe, 14 Ocak 2010 - 05:00

Alman teknik direktör Christoph Daum’un özelliklerindendir... Bunu hem Beşiktaş’ta hem de Fenerbahçe’de görev yaptığı dönemlerde gördük. Rakip kim olursa olsun resmi maçlarda ideal kadrosundan fazla uzaklaşmaz. Hatta sezon öncesi özel maçlarda da bu alışkanlığını sürdürür. Nitekim dün Tokatspor karşısında sahada ideale yakın bir Fenerbahçe 11’i vardı. Savunmanın ortasında yer alan Lugano-Bilica ikilisini bozmamıştı.

Kaptan Alex, Cristian, Mehmet Topuz, Güiza sahadaydı. Yani çok kişinin beklentisinin aksine takımın yıldızlarını sahaya sürdü Alman teknik adam. Ancak Daum her maçı ve rakibi ne kadar ciddiye alırsa alsın futbolcuların aynı ciddiyette olduğunu göremiyoruz. Savunmada yapılan abuk subuk hatalar, orta sahada rakibi küçümsemekten meydana gelen top kayıpları, kanatlardan öylesine yapılan ortalar nedeniyle Fenerbahçe, 2. Lig ekiplerinden Tokatspor karşısında bile zor anlar yaşadı.

Tamam, Sarı-Lacivertli futbolcular yenik duruma düştüklerinde bile bu maçı kazanacaklarını biliyorlardı ancak zaman zaman öyle komik işler yaptılar ki kendilerine güldürdüler. Tek tek futbolculardan bahsetmeyeceğim. Ama birisine küçük bir uyarım olacak. Babacan olan kaleci Volkan’ın yediği ilk gol affedilmez. Daha önce de bu tip goller yemişti. Uzaktan atılan şutları ya seyrediyor ya da zamanlama hatası yapıyor. Eğer Demirel olan Volkan’ın iyi bir alternatifi olmak istiyorsa daha çok çalışmalı.

Ve gelelim Tokatspor’a... Herhalde Tokat’a gittiklerinde başları ve omuzları dik yürüyecekler. Bu da hakları. Kendilerinden kat kat fazla para alan futbolcular karşısında dişe diş, kora kor mücadele edip 2 gol attılar. Kutluyoruz...