Dava uzadı, işçiler açlık grevine başladı

Dava uzadı, işçiler açlık grevine başladı

İstanbul'da, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle 2008’de işten çıkartılan Sinter Metal işçileri işe dönüş davası açtı. 2 yıldır bekleyen 380 işçi, duruşmanın 7 ay sonrasına ertelenmesi üzerine, davanın görüldüğü Üsküdar Adliyesi önünde açlık grevi başlattı.

Ümraniye’deki Sinter Metal İmalat Sanayi A.Ş’de çalışan 380 işçi, 2008 Aralık ayında, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkartıldı. İşçiler, Üsküdar 3. İş Mahkemesi’nde dava açtı. Dört ayda tamamlanması gereken dava, mahkemedeki yoğunluk gerekçesiyle bir türlü sonuçlanamadı.
Geçen Pazartesi günü işçiler tekrar hakim karşısına çıktı. Ancak duruşma 7 ay sonraya ertelendi. İşçiler dün de davanın görüldüğü Üsküdar Çiçekçi’deki C binası önünde açlık grevi başlattı. Sabah saatlerinde adliye önüne gelen DİSK’e bağlı Birleşik Metal- İş Sendikası’na üyesi 4 işçi, "Geç gelen adalet, adalet değildir" yazılı pankart açarak açlık grevine başladı. İşçiler, "Açlık grevindeyiz" yazılı yelekler giydi.

İşçiler adına açıklama yapan sendika Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar, "İşçiler sendikaya üye olduktan 2 gün sonra işten çıkartıldı. 2008 Aralık itibariyle işten çıkartılan arkadaşlarımızın açmış olduğu ’işe dönüş’ davası halen devam ediyor. Çalışma Bakanlığı’na bağlı müfettişler gelerek iş yerinde inceleme yaptı. Hazırlanan raporda, işçilerin ekonomik kriz değil sendikaya üye oldukları gerekçesiyle çıkartıldığı rapor edildi. Buna rağmen dava sonuçlanmadı" dedi.

Merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Metal-İş Federasyonu, Sendikal Hak İhlalleri Bürosu Direktörü Kristyne Peter de işçilere destek olmak için geldi. İşçilere destek olmak ve incelemelerde bulunmak için Türkiye’ye geldiğini belirten Peter, "Türkiye’de Anayasal hak olan sendikal açığın biran önce kapatılması gerekiyor. 1,5 yıldır mahkeme sürmesi, Anayasa uygulanmaz hale geliyor. Hem de bu sorunun Anayasal hakkın uygulayıcısı tarafından olması üzücü" diye konuştu.

Dışarıda işçilerin eylemi devam ederken, içeride ise dava görülmeye devam etti. 3. İş Mahkemesi’nde görülen duruşmada, işverenin belirlediği tanıklar dinlendi. Ağustos ayına ertelenen duruşma sonrası işçiler, polis eşliğinde dışarı çıkarak bir araçla adliyeden ayrıldı. Eylemdeki işçiler ise avukatların ikazı üzerine tepki göstermedi. Sadece şekerli sıcak su içerek açlık grevine devam eden işçiler, Cuma gününe kadar eylemlerini sürdürecek.

MARMARAY İŞÇİLERİ DE EYLEMLERİNE DEVAM ETTİ

Bu arada MARMARAY Tüp Geçit projesinde iş yapan Polat İnşaat ve Mühendislik A.Ş adlı firmada çalışan 30 işçi de eylemlerine devam etti. Dün öğlen saatlerinde Üsküdar’daki DLH MARMARAY Bölge Müdürlüğü önünde eylem yapan işçiler, ücretlerinin yükseltilmesi ve çalışma koşullarının düzeltilmesini istedi. İşçilere, Hava- İş, Yapı Yol Sen, Limter İş, Liman- İş Tekstil Sen BTS ve Tüm Tis gibi sendikalarda destek verdi. DLH önünde basın açıklaması yapan işçiler, olaysız dağıldı.

Ömer ERDEM/İSTANBUL, (DHA)