Davutoğlu, Zebari ile görüştü

Bu sabah erken saatlerde ABD'den dönen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile telefon görüşmesi yaptı

12 Haziran 2014, Perşembe 11:01
A A

Bu sabah erken saatlerde ABD’den dönen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önce kendisini Esenboğa’da karşılayan Bakan Yardımcısı Naci Koru ve diğer kurmaylarıyla yaklaşık 45 dakika süren bir durum değerlendirmesi yaptı.

Davutoğlu daha sonra konutuna geçerek burada da çalışmalarını sürdürdü. Dışişleri Bakanı, daha sonra da Iraklı mevkidaşı Hoşyar Zebari ile telefon görüşmesi yaptı.

Bu görüşmede IŞİD’in Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nu basması ve örgütün Irak içindeki ilerlemesi ele alındı. Zebari’nin merkezi yönetimle Kürt ordusunun IŞİD’e karşı ortak mücadele edeceği mesajı verdiği öğrenildi.

Davutoğlu’nun Zebari ile görüşmesinden sonra da Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı, Irak Dışişleri Bakanlığı’na gitti. Kaymakçı, bakanlıkta merkezi Bağdat yönetiminin IŞİD’e karşı olası operasyonlarıyla ilgili bilgi almaya çalışıyor.

Hürriyet

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.