Dayakçı polislere dava açıldı

21 yaşındaki Güney Tuna'yı hastanelik eden biri tutuklu 6 polis hakkında işkenceden dava açıldı

02 Aralık 2009, Çarşamba 08:43
A A

İstanbul Avcılar'da 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Güney Tuna'yı döverek hastanelik eden biri tutuklu 6 polis hakkında işkenceden dava açıldı. Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü, Motosiklekli Timler Amirliği'nde görevli 6 polis memuru hakkında yaralama ve işkence sonucu vücutta kemik kırılmasına neden olma suçundan 4,5 yıldan 18 yıla kadar, görevi götüye kullanma suçundan da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı. Beyin kanaması geçiren ve bacakları kırılan Güney Tuna'ya sağlam raporu veren Dr. Ergin Ertan için de kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istendi.

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Raif Bıkmaz'ın hazırladığı iddianamede olay şöyle anlatıldı:

İÇKİ İÇTİKLERİ İÇİN...

Polis memurları Mustafa Bağcı ve Samet Durmaz, Mustafa Burcu Parkı'nda 3 Ekim günü Güney Tuna ve arkadaşlarını içki içtikleri için uyardı. Ayrılan polisler iki dakika sonra yeniden geldi. Bu sefer uyarılarını sert bir şekilde yaptı.

Güney Tuna tepki gösterince Polis Memuru Muhammet Bağcı kafasına yumruk ile vurdu. Muhammet Bağcı, yere düşen Güney Tuna'nın bacaklarını tekmeledi. Muhammet Bağcı ile ekip arkadaşı Samet Durmaz, darp ettikleri Güney Tuna'yı parkın çıkışına götürdü ve başka bir ekip çağırdı.

TAKVİYE POLİSLER DE DÖVDÜ

Gelen polisler Evren Bakırtaş, Fatih Fidan, Enes Paray ve Zafer Arık sıra ile ve rastgele Güney Tuna'yı tekme tokat darp ettiler. Yaşanan olaydan sonra polisler, darp ettikleri Güney Tuna'yı Avcılar Devlet Hastanesi'ne götürek, Dr. Ergin Ertan'dan rapor aldılar.

Doktor Ergin Ertan, Güney Tuna'yı muayene etmeden hazırladığı raporda "darp ve cebir izi yoktur" dedi. Ancak hastanenin güvenlik kamerasında Güney Tuna'nın topallayarak yürüdüğü belirlendi. Polisler Güney Tuna'yı polis merkezine götürdü.

Burada Güney Tuna'ya "Biz senden şikayetci olacağız. Sen bize saldırdın" dediler. Güney Tuna'nın babası Ahmet Cengiz Tuna polislerden işlem yapmaması için ricada bulundu. Polisler şikayetçi olmaktan vazgeçti.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;