'Dedelerden talimat alma dönemi bitiyor'

Başbakan Erdoğan, Ankara Sincan'da halka seslenirken, 'Dedelerden talimat alarak atama yapma dönemi bitiyor' ifadesini kullandı

'Dedelerden talimat alma dönemi bitiyor'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sincan’da halka seslenirken, Anayasa değişikliği ile ilgili açıklamalar yaptı.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

Sadece bu fakirin sırtına bu yükü yüklemeyin. Kapı kapı dolaşacaksınız. Bazen malum tipleri kapıyı suratınıza kapatacak. Yine de kapıyı çalacaksınız sabırlı olacaksınız. en bazen sabırsız oluyorum ama siz sabırlı olun.

Anayasa değişikliği ile birilerinin arka bahçesi milletin ön bahçesi olacak. Bu paketi bir özgürlükler paketi. Artık telefonla filancayı filanca yere atayalım mı süreci bitiyor. Dedelerden talimat alarak atama yapma dönemi bitiyor.

Şimdi HSYK’da benim atamam yok, parlamentonun yok, adalet bakanı, zaten o taa ne zamandan beri var, ama bunları rahatsız eden ne biliyor musunuz, Van’daki, Hakkari’deki, Erzurum’daki, Edirne’deki hakim savcı oy kullanacak. İşte bunları çıldırtan bu.

MENDERES'İN SUÇU NEYDİ

Bunlar çocuk diyorlar. Niye, sen de oradan geldin. İşte biz katılımcı demokrasi diyoruz. Dün bir yaşlı teyze Türk Bayrağı’na sarılı bir Hayat mecmuası dergisi verdi.

Orada ben de çocukluğumda hatırlıyorum babam o zamanki Hayat mecmuasında merhum Menderes’in idam sehpasına yürürken beyaz gömleği içindeki resmini göstermişti.

O teyze aynı o Hayat mecmuasını gösterdi. Duygulandım, 50 yıl önceye gitti. Menderes’in suçu neydi. O hakim ne dedi. “Beni buraya getiren irade böyle istedi diye bu kararı verdim” dedi. Neydi o irade darbeydi. İşte biz 12 Eylül 2010’da bunun hesabını soruyoruz.

(Hürriyet)