'Deli Kaddafi BM'yi esir aldı'

Konuşma yapması için 15 dakikalık süre verilen Libya lideri Kaddafi'nin konuşması tam 1 saat 35 dakika sürdü

24 Eylül 2009, Perşembe 12:45
A A

Libya’da tam 40 yıldır iktidarda bulunan Muammer Kaddafi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda ilk kez fırsat bulup dün gerçekleştirdiği konuşmasında, BM Genel Kurulunu adeta esir aldı. Konuşma yapmak için geldiği kürsüyü ve Genel Kurulunu uzun konuşmasıyla esir alan Kaddafi, BM Genel Kuruluna katılan diğer liderler tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Konuşma yapması için 15 dakikalık süre verilen Libya lideri Kaddafi’nin konuşması tam 1 saat 35 dakika sürdü. Libya lideri Albay Muammer Kaddafi, başkana kitapçık fırlattı, Batı'yı ve BM'yi yerden yere vurdu.

ABD BASINI KÖPÜRDÜ
ABD basını "Deli Kaddafi bu kez BM’yi esir aldı " başlığıyla verdi. Süreyi aştığı için yetkililer tarafından defalarca uyarılan Kaddafi, kürsüden inmeyi, kendisinden önce BM Genel kurulunda konuşan ABD Başkanı Barack Obama’nın da süresini aştığı ve kürsüde tam 40 dakika kaldığı gerekçesiyle defalarca reddetti. Libya liderinin BM Genel Kurulunda gerçekleştirdiği konuşması sırasında, ABD Başkanı Barack Obama ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton,, BM Genel Kurulu salonu terketmişti. 


VERDİ VERİŞTİRDİKaddafi, BM'nin 192 üyesinin önündeki konuşmasında, ''Talibanın düşman olduğunu kim söyledi? Usame Bin Ladin Taliban mıdır? Hayır. New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne saldıranlar Taliban mıydı, Afgan mıydı? Hayır. Taliban, tıpkı Vatikan gibi bir din devleti kurmak istiyorsa bunda kötü ne var? Vatikan bizim için bir tehlike mi oluşturuyor? Hayır'' ifadesini kullandı.

Arapların Yahudilere karşı hiçbir düşmanlık hissetmediğini, Yahudilerin ''Arapların kuzenleri'' olduğunu söyleyen Kaddafi, salondaki Avrupalı liderlere hitaben, ''Yahudilerden nefret eden, Yahudi düşmanı olan asıl sizsiniz. Yahudi soykırımından ve Avrupa'daki ölü yakma fırınlarından sizler sorumlusunuz'' dedi.

İsrail-Filistin anlaşmazlığı için iki devletli çözümün pratik olmadığını hatta bunun imkansız olduğunu belirten Kaddafi, ''Rica ederim artık bundan bahsetmeyin'' dedi ve çözümün tıpkı Lübnan örneğinde olduğu gibi Yahudiler,Müslümanlar, Filistinliler, Hristiyanlar ve diğerleri için tek bir demokratik devlette yattığını kaydetti.

KORSANLARA DA DEĞİNDİ


Avrupalıların sömürdükleri Afrika'ya 7 milyar 770 milyon dolar tazminat ödemesi gerektiğini ileri süren Kaddafi, bu rakamın nereden çıktığını ise belirtmedi ama, ''Afrikalılar bunu talep edecek ve bu parayı vermezseniz Afrikalılar bu milyarları alıp götürdüğünüz yerlere gidecek'' diye konuştu.

Kaddafi, uzun konuşmasında, ABD'nin suikasta kurban giden başkanı John Fitzgerald Kennedy, Vietnam Savaşı, Somalili korsanlar gibi konulara da değindi.

BM'de Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyenin hakimiyetinde olduğunu, üye ülkeler arasında eşitsizlik bulunduğunu belirtti.

Kaddafi konuşmasının başında, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerin veto hakkına karşı çıkmış, Güvenlik Konseyi'nde bu hakkı elinde bulunduran ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'yı, kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmekle suçlamıştı.

ANKA / AA

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;