Demirtaş: Cemaat MGK kararını biliyordu

2004 yılındaki MGK'da Gülen Cemaati'ne ilişkin alınan kararla ilgili haberleri değerlendiren BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cemaat'in karardan haberdar olduğunu, hükümetle aralarında kriz çıkınca konunun deşifre edildiğini söyledi

29 Kasım 2013, Cuma 17:28
A A

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 2004 yılında yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Fethullah Gülen Cemaati'ne yönelik karar haberiyle ilgili konuştu.

Demirtaş, Cemaat'in MGK'da alınan kararlardan haberdar olduğunu, hükümetle aralarında kriz çıkınca bu konunun deşifre edildiğini söyledi.

Demirtaş, "Zannediyorum bu cemaatin ilk defa duyduğu bir şey değil. Herhalde bu kararlar alınırken de Cemaat’in bundan haberi vardı, bilgisi vardı. Şimdi tabii çatışma derinleştiği için bu belgeler, aradan geçen bunca yıl sonra ilk defa deşifre ediliyor. Cemaat- AK Parti çatışmasının derinleştiğinin bir göstergesi. Uygulandı mı?, uygulanmadı mı? başka bir mesele. Ama şu kesin ki AKP ve Cemaat uzun süre iş birliği halinde, ittifak halinde devlet içerisinde yeni bir devlet kurdular. Yıllardır Cemaat ülkenin yönetiminin ortağı, koalisyon ortağı" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;