Demirtaş: İlk işimiz yetkileri kısıtlamak olacak

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, devleti ele çıkarmak için yola çıkmadıklarını belirterek "İktidar olursak ilk yapacağımız şey, başbakanın yetkilerini kısıtlamak olacaktır" diye konuştu

24 Haziran 2014, Salı 17:32
A A

Selahattin Demirtaş, HDP Eşbaşkanı seçilmesinin ardından TBMM’de yapılan ilk grup toplantısında konuşma yaptı.

Selahattın Demirtaş, özetle şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, 'Türkiye'de yaşayan herkesin ortak vatanıdır' diyeceğiz. Biz devleti, milletin hizmetkarı yapana kadar, gökten indirip halkın kölesi haline getirene kadar mücadele edeceğiz. Bizim kitabımızda kutsal devlet yoktur. Biz devleti ele geçirmek için yola çıkmadık. Yarın iktidar olursak ki bunu da başaracağız; ilk yapacağımız şey, devletin, başbakanın, hükümetin yetkilerini kısıtlamak olacaktır. Elimizdeki yetkilerin neredeyse yüzde 80'ini yerel yönetimlere devredeceğiz. Devleti ele geçirmeye değil ele geçirilmiş devleti asıl sahibine, halka iade etmeye geliyoruz.

Soma ile ilgili halkın desteği var ya, bundan faydalanıp, duygu sömürüsü yapıp, bildiği teraneleri okuyup, yıllarca çıkaramadığı maddeleri el altından çıkarmaya çalışıyorlar. Taşeron sistemini kaldırmak yerine, taşeronlaşmayı genişleten düzenlemeyi koyuyorlar. Maden işçilerin kemiklerini sızlatacak maddeyi buraya koyuyorlar. Biz bu torba yasasını kabul etmeyeceğiz.

Yürütmeyi durdurma kararlarını iki yıl uygulanmamasına yönelik düzenleme de bu tasarıda var. Bunun adı tam faşizmdir. Kenan Evren bile bu kadarına cesaret edememişti.

Soma katliamcısı firma başka devlet ihalesi alabilir, engel yok. Çünkü devletin merkezinde sermaye vardır, insan yoktur. Yatırım gelmez diye cezaları artırmıyorlar. Biz bu düzeni değiştireceğiz. Devletin merkezine insanın onurunu, emeğini koyacağız.”

Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ da yaptığı kısa konuşmada, Türkiye'nin artık iki seçeneğinin bulunduğunu belirterek, "Ya düzenin kokuşmuş, bütün vidaları fırlamış bu siyaset tarzını kabullenecek ya da HDP'nin ve onun siyasi zihniyetinin açtığı aydınlık ve ışıklı yoldan girecek ve yürümeye devam edecek" dedi.

Toplantıya, SSPE hastaları yakınları ile "çocukları askerde şüpheli şekilde ölenlerin" yakınları da katıldı.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, cumhurbaşkanı adaylarını hafta sonu açıklayacaklarını söyledi.

Demirtaş, "Aday olması istenen isimlerden birisi de benim. Bu konuda partililerimizden ve halktan da öneriler var. Bunları da değerlendiriyoruz. Başarılı olabileceğimiz en uygun isim neyse onun üzerinde ortaklaşırız" diye konuştu.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığıyla ilgili "Hayırlı olsun, başarılar diliyorum" diye konuştu.

‘BAŞBAKAN BİZE DESTEK VERİR Mİ?’

Demirtaş, bir gazetecinin "İkinci turda HDP'nin Başbakan'a destek vereceği konuşuluyor" sözlerine, "Onu Başbakan'a sorun. Biz ikinci tura kalacağımız için kendi ikinci turda bize destek verir mi acaba açıklasın" karşılığını verdi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.